tóth gabi
Gyászoló testvér, árván maradt gyerekek, fiatal özvegy - siratják a háborúban meghalt kárpátaljai magyarokat. A TV2 stábja a határtól 9 kilométerre lévő faluban, egy temetésen forgatott.
Megrázó képsorokat vettek fel a TV2 munkatársai, Domszky László forgatócsoportja részt vett egy ukrán temetésen, ahol magyar nemzetiségű, kárpátaljai katonát búcsúztattak éppen.
A helyszín Szürte község, Kárpátalja, mindössze 9 kilométerre a magyar határtól. Az elhunyt katonát barátai, hozzátartozói könnyek között engedték utolsó útjára. Bobik Viktória, az elhunyt katona testvére maga is harcol a fronton, a temetés miatt csupán egy nap eltávozást kapott.
Jó katona volt, mert őt nagyon szerették. Nagyon szerették. Ami ott volt, az nagyon szörnyű. Nem lehet pontosan megmondani, hogy gránát vagy akna volt
- mesélte megtörten a nő, aki azt is elárulta: testvérét csak három hónappal a halála után tudták eltemetni.
A három hónap jónak számít a háborúban. Van, akit 11 hónapja keresnek, nem tudják meglelni. Nem tudjuk elvinni a holttesteket
- mondta Viktória, akinek a temetés után rögtön indulnia kellett vissza a frontra.
"A fronton a boldogság az, hogy túléltél egy napot. Hogy élve maradtál" - tette hozzá szomorúan.
Ám nem ő az egyetlen magyar, aki elveszítette egy szerettét a borzalmas pokolban, Rosinyec Hajnalka férje is meghalt a háborúban. Az asszony megtörten mesélt a Tv2-nek kilátástalan helyzetükről:
"22 évet éltünk együtt… Próbálom azzal nyugtatni magam, hogy ott a két gyerek. Azon veszem az erőmet, hogy látom őket. Nagyon vártuk hazafele őt… Rettenetes, két gyereket itt hagyott. Egy 19 éves és egy 7 éves gyereket. Nagyon nehéz a helyzetünk." - sorolta könnyeivel küzdve a magára maradt édesanya.
Február 24-én lassan egy éve lesz, hogy kitört az ukrán-orosz háború. A harcok azóta sem csillapodnak, az Ukrajnában élők nap, mint nap fegyverropogásra, és a légiriadós sziréna hangjára kelnek és fekszenek.
Az ország romokban hever: nincs ivóvíz, élelmiszer, akadozik az áram és az internet. Több mint egymillió menekült távozott eddig Magyarországon keresztül Ukrajnából, hazánk a valaha volt legnagyobb humanitárius akcióját hajtja végre. Ám nem mindenki ilyen szerencsés, hogy el tudja hagyni ezt a poklot: naponta több száz ember veszíti el életét a fronton. Közöttük rengeteg magyar is meghal, ám az ukrán hatóságok titkolják.
Állítólag annyi a halott, hogy vasúti vagonokban tárolják őket. Bátyú község lakói nem mernek beszélni róla, de a TV2-nek kamerán kívül elárulták, hogy gyakran érzik az oszlásnak indult elhunytak szagát a levegőben...