kulcsár edina
Riadót fújtak a szakemberek, több helyen már csak kritikus állapotban lévő gyereket tudnak felvenni az osztályokra.
Az osztrák sajtó szerint a járóbeteg rendeléseken és a gyermekpraxisokban is kritikus helyzet alakult ki, de a bécsi kórházakban is alig van már szabad ágy. Grazban pedig már hivatalosan is csak a legszükségesebb helyzetekben tudnak beteget felvenni a helyi kórházba. A gyermekosztályokon már a folyósokon is elhelyeztek betegágyakat, 29 oxigénre szoruló gyermeket pedig áthelyeztek az intenzívről a normálosztályra.
Volker Strenger osztrák virológus az oe24.at nevű hírportálnak nyilatkozva elismerte, hogy rendkívül túlterheltek a gyerekosztályok. A múlt hétvégén 500 fiatalkorú beteget regisztráltak, ez duplája annak, mint ami a pandémia előtt volt megszokott. A szakember úgy véli, hogy a jelenlegi helyzetért egy ritka jelenség a felelős. Jelenleg ugyanis egyszerre támad a koronavírus, az influenza és az RSV.
Utóbbi főleg a négy éves korosztály alatti gyermekekre és az idősekre veszélyes. a vírus ugyanis légzésnehézséget okoz, az egészen kicsik pedig sok esetben lélegeztetésre szorulnak a vírusfertőzés miatt.
Az RSV-fertőzés egy gyakori, az alsó és felső légutakat egyaránt érintő vírusos eredetű betegség. Minden korosztályt érintheti, de míg gyerekeknél és felnőtteknél a legtöbbször csak enyhe tünetekkel jár, kisbabáknál kórházi ellátást is igénylő betegséget okozhat. Az RSV magas virulenciájú, rendkívül fertőző kórokozó. A becslések szerint egy már fertőzött hordozó akár 25 egészséges illetőt is képes megfertőzni! Egy-egy RSV-vel fertőzött átlagosan 5-8 másik embert fertőz meg. Az RSV cseppfertőzéssel, a tüsszentéssel vagy köhögéssel a levegőbe, kézre vagy felületekre jutó cseppecskékkel terjed. Meglehetősen ellenálló kórokozó, az emberi kézen akár 30 percen, különböző felületeken, használati tárgyakon, játékokon pedig több órán keresztül is fertőzőképes marad. A vírusrészecskék a másik ember szemébe, szájába, orrába kerülnek és ott elszaporodnak. A vírus a szervezetebe jutva a légutak hámsejtjeit fertőzi meg. Először a felső légutak válhatnak érintetté, majd a légutak sejtjein, a vírus által létrehozott, összeolvadt fertőzött sejtekből álló „hidakon” keresztül jut az alsó légutakba. Itt a tüdők és a hörgők gyulladását (bronchitist, bronchiolitist) okozza. A kórokozó kizárólag a légutakat támadja meg, más szervekben, szervrendszerekben betegséget nem okoz - olvasható az Egészségkalauz oldalán.