kulcsár edina
Nyugati meteorológusok is alátámasztják a Gazprom vízióját.
Döbbenet: azután, hogy kontinensünk idén élte át történetének egyik legforróbb nyarát, úgy tűnik, a tél is rekordot dönt majd. Az Európai Középtávú Időjárás-előrejelző Központ (ECMWF) legfrissebb adatai szerint ugyanis a szokásosnál jóval fagyosabb hónapok előtt állunk, és a zord hideg egészen tavaszig kitart. Nem lesz egyedülálló a mínusz 10-15 fok sem, amit heves hóviharok kísérhetnek.
Az aggasztó kilátásokat az El Niño- és a La Niña-jelenséggel magyarázzák. A Csendes-óceán trópusi vizeinek felmelegedését okozó légköri változások hatására ugyanis az északi-sarki hideg levegő egyre jobban terjed dél felé.
Az El Niño folyamatosan erősödik, könnyen lehet, hogy eléri a skálán a 2-es szintet. Ha ez megtörténik, akkor idén lesz az egyik legerősebb, mióta 1950-ben felfigyeltek a jelenségre
– figyelmeztet az amerikai Nemzeti Oceanográfiai és Légköri Hivatal (NOAA) Klíma-előrejelzési Központja.
A nyugati meteorológusok jelentése alátámasztja az orosz Gazprom által közzétett videót, amely igencsak durva, mondhatni orosz telet vizionál Európának. A világ legnagyobb földgázkitermelő cége drámai hangon megzenésített filmje abból indul ki, hogy az uniós szankciók miatt az egész földrészen gondok lehetnek az energiaellátással, miután Moszkva válaszul leállította a szállítást az Északi Áramlat gázvezetéken.
Sokat elárul az energiaigényről, hogy a hőmérséklet egy fokos csökkenése mintegy 2400 megawattal növeli az energiaéhséget, ami – orosz gáz híján – nagyjából két atomreaktor teljesítményével egyenértékű. De az is jól jellemzi a helyzet törékenységét, hogy miután Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy meg kell szabadulni az orosz gázfüggőségtől, a holland gáztőzsdén az irányadó TTF gáz hirtelen 10 százalékot drágult.
A lakosságnak mindent meg kell tennie az energiafogyasztás csökkentése érdekében
– mondta Adam Bell, a brit energiaügyi minisztérium energiastratégiáért felelős tanácsadója, aki azzal riogatott, hogy ellenkező esetben a háztartások télvíz idején áram nélkül maradhatnak.
Ám miközben a gázmizéria miatt kulcsfontosságúvá váltak a vízerőművek, a száraz nyár ennek a szektornak is betett, így még a legnagyobb potenciállal rendelkező Norvégia sem tud energiát biztosítani uniós partnereinek.
Még a hagyományosan nagy energiaexportőr Franciaország is jelentős importra szorul télen, mivel atomerőmű-flottája elöregedett és a létesítmények megbízhatósága csökkent. Az ottani EcoWatt rendszer napokra előre tájékoztatja a lakosságot, és ha képtelenek fedezni a háztartások várható áramigényét, akkor előre bejelentett kétórás szolgáltatás szüneteltetésről döntenek. Egy friss francia felmérés szerint, ha minden háztartásban lekapcsolnának egy izzót, azzal akár 600 megawattot is megtakaríthatnának, ami 600 ezer ember fogyasztásának felel meg.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára az M1-en korábban arról beszélt, hogy Magyarország energiaellátása biztosított, amire biztosíték a hosszú távú szerződéseken felül érkező napi maximum 5,8 millió köbméter gáz, amely Magyarországra jut a déli áramlaton át.
A magyar emberek tudnak fűteni, és amikor hideg lesz, akkor is, ez biztosítva lesz, és a magyar ipar és gazdaság pedig működni tud és tud majd a jövőben is
– mondta Menczer Tamás.
Mint fogalmazott: az EU azért döntött úgy, hogy büntetőintézkedéssel sújtja Oroszországot, hogy véget érjen a háború. A harcok azonban folytatódnak – tette hozzá Menczer Tamás, kiemelve: az oroszok az egekbe szökő gázárak miatt rekordnyereségre tesznek szert, miközben Európa energiaválsággal küzd, ami alól Magyarország azonban kivétel.