kulcsár edina
Szvitlana Loboda bűne, hogy 2014 után többször is koncertezett Oroszországban.
Litvánia nemkívánatos személynek (persona non grata) nyilvánította Szvitlana Loboda ukrán sztárénekesnőt, aki az orosz-ukrán háború februári kirobbanása után menekült a balti országba. A döntéssel párhuzamosan Vilnius arra szólította fel az országban működő koncerttermeket és rendezvényszervező cégeket, hogy ne biztosítsanak fellépési lehetőséget Lobodának, máskülönben „veszélybe kerülhetnek, és elveszíthetik a befektetéseiket”.
Az ukrán partnereinkkel folytatott konzultációkat követően az előadót persona non grata-nak nyilvánítottuk, mivel az Oroszországgal kapcsolatos álláspontja veszélyt jelent a litván államra nézve
– magyarázta a döntést Gabrielius Landsbergis, a litván külügyminisztérium szóvivője csütörtökön a BNS hírszolgálatnak. Simonas Kairis litván kulturális miniszter úgy fogalmazott, hogy mivel „Loboda jelenleg egy Lettországban élő ukrán állampolgár, nem lehet kitiltani Litvániából, ezért tették fel a nemkívánatos személyek listájára.”
Szvitlana Loboda az utóbbi évtizedek egyik legismertebb ukrán popénekesnője, 2009-ben ő képviselte hazáját az Eurovíziós Dalfesztiválon. Vegyes házasságból született Kijevben, az oroszt, valamint az ukránt is anyanyelvének tekinti. A regnáló ukrán kormány szemében a főbűne, hogy a 2014-es kelet-ukrajnai háború kirobbanása után többször felszólította az ukrán honfitársait, hogy „legyenek kegyesek azokkal az Ukrajnában élő oroszokkal szemben, akik nem támogatják az ukrán kormányt”. Valamint az, hogy a Krím orosz annektálása után aktívan koncertezett Oroszországban, 2015-ben például a Szovjetunió második világháborús győzelmét ünneplő rendezvényen lépett fel Moszkvában.
Miután Oroszország katonai offenzívát indított Ukrajna ellen, Loboda álláspontja látványosan megváltozott, és bocsánatot kért, amiért 2014 után „közömbösen viselkedett” a donbasszi konfliktus ukrán oldalával kapcsolatban, Vlagyimir Putyinról pedig azt mondta, hogy „rossz irányba vezeti Oroszországot”. Az énekesnő emellett jótékonysági koncertet is szervezet Ukrajna számára, melynek bevételét a háború áldozatainak ajánlotta fel.
Mint kiderült, ezek a gesztusok nem voltak elegendőek, hogy Loboda meglágyítsa a kijevi kormány szívét, amely békülés helyett inkább most meggyőzte a litván kormányt, hogy minősítsék nemkívánatos személynek a művésznőt.