Létrehozva: 2022.11.21.

Trump olyasmire vállalkozik, ami eddig csak egyetlen amerikai elnöknek sikerült

Ha pusztán a történelmi példákból indulunk ki, Donald Trump 2024-es újraválasztásának esélye rendkívül kicsi, azonban korántsem lehetetlen.

Szerző Gaál József

Donald Trump bejelentette, hogy 2024-ben újra indul az Egyesült Államok elnöki tisztségéért, és azt ígérte, hogy a kampánya nem róla, hanem az amerikai emberekről, és azokról a problémákról fog szólni, amelyek mindenkit érintenek. A volt kormányfő külön kihangsúlyozta, hogy újraválasztása esetén azonnal felveszi majd a harcot az inflációval szemben, adókat csökkent, megszünteti az országot megbénító túlszabályozásokat, megvédi a családokat, valamint a szülők jogait a gyereknevelésben. Továbbá azt ígérte, hogy elnöksége első napján befejezné Joe Biden „háborúját az amerikai energiatermelés ellen”, és intézkedne arról, hogy az energiaárak azonnal csökkenjenek.

Kampánynyitó beszédében Trump azt mondta, hogy most sokkal könnyebb kampányra számít, mint 2020-ban, mivel jelenleg már látják az emberek, hogy mi ment tönkre, és mit kell visszaállítani Amerikában.

Donald Trump a floridai Mar-a-Lagóban jelentette be, hogy indul a következő elnökválasztáson

Újraindulásának bejelentésével Trump azon kevés amerikai elnökök szűk táborába lépett be, akik egy vagy több kitöltött ciklus után (1951 előtt nem volt szabályozva, hányszor indulhat újra egy elnök) választást vesztettek, majd később újra ringbe szálltak a Fehér Házért folytatott küzdelembe. Az Egyesült Államok politikatörténete mindösszesen hat ilyen elnököt tart számon, közül pedig egyetlen egynek sikerült újráznia:

  • Martin Van Buren korábbi demokrata elnök, aki 1837 és 1841 között volt hivatalban, 1840-ben elvesztette újraválasztási kísérletét, de nyolc évvel később megalapította a Szabad Föld Pártját (Free Soil Party), melynek jelöltjeként megpróbált visszatérni a hatalomba. Van Buren végül a szavazatoknak csupán a 10 százalékát szerezte meg, elektori szavazatot pedig egyáltalán nem kapott a 1848-ban tartott elnökválasztáson.
  • Millard Fillmore azt követően lett alelnökből elnök, hogy Zachary Taylor elnök 16 hónappal a beiktatatása után, 1850-ben meghalt gyomor-bélhurutban. Fillmore a soron következő választáson, 1852-ben megpróbálta megszerezni a Whig Párt elnökjelöltségét, de ez végül nem sikerült neki. Aztán négy évvel később, 1856-ban megalapította az Amerikai Pártot (American Party) melynek színeiben csak a harmadik helyet tudta megszerezni az elnökválasztáson.
  • Ulysses S. Grant, aki 1869 és 1877 között, két teljes ciklusban volt elnök, a Republikánus Párt vezetőinek kérésének ellenére sem vállalta 1876-ban, hogy egy példátlan, harmadik ciklusra pályázzon. Négy évvel később azonban meggondolta magát, és ismét megpályázta a republikánusok elnökjelöltségét, de az előválasztás utolsó, 36. fordulóban kikapott.
  • Theodore Roosevelt, aki William McKinley amerikai elnök 1901-es meggyilkolása után lett alelnökből elnök, 1904-ben megnyerte a választásokat, és a nép akaratából megkezdte a második ciklusát. Ezt követően Roosevelt megígérte, hogy nem indul újra az elnökválasztáson, ezt a fogadalmát azonban később megszegte. 1912-ben ugyanis ismét megpályázta a Republikánus Párt jelöltséget, amit elveszített, ezért megalakította saját Progresszív Párt nevű politikai formációját, melynek jelöltjeként elindult a választásokon. Roosevelt végül a voksok 27,4 százalékát szerezte meg, valamint 88 elektori szavazatot kapott. (Az Egyesült Államok politikatörténetében Roosevelt tudta a legjobb eredményt elérni elnökválasztáson „harmadik párt” színeiben.)
  • Herbert Hoover volt republikánus elnök (1929-1933) soha nem tudta kiheverni az 1932-es elsöprő vereségét szenvedett el Franklin D. Rooseveltől, és mindent megtett annak érdekében, hogy újraépítse befolyását a Republikánus Párton belül. Többször is elindult pártja előválasztásán, de végül egyszer sem került ki győztesként.
  • A sorban kakukktojás Stephen Grover Cleveland, aki az egyedüli olyan amerikai elnök aki egy vesztes választás után később újrázni tudott, így két, nem egymást követő ciklust töltött ki. A demokrata Cleveland 1884-ben nyert, 1888-ban vesztett, majd 1892-ben ismét nyert a republikánus kihívójával szemben, így ő lett az Egyesült Államok 22. és 24. elnöke.

Újraválasztási sikerén túl Grover Cleveland arról volt ismert, hogy sikeresen megvédte az elnöki intézmény önállóságát azon kongresszusi törekvésekkel szemben, melyek a kormányzati hivatalnokok kinevezésében és elbocsátásában korlátozták volna. Valamint arról, hogy ő volt az első és máig egyetlen olyan államfő, akinek esküvőjét a Fehér Házban tartották. A New Jersey-i születésű elnök clevelandi sheriffként és helyettes kerületi ügyészként, sőt hóhérként is dolgozott Erie megyében, mielőtt belépett volna a nagypolitika játszóterére. Később Buffalo polgármestere és New York állam kormányzója, majd elnök lett.

Stephen Grover Cleveland az egyetlen amerikai elnök, aki két, nem egymást követő ciklusban szolgálta a hazáját

Az amerikai történelmi példákból kiindulva tehát elmondható: Donald Trump újraindulása alapvetően szokatlan húzás, de koránt sem egyedülálló. Ha Trumpnak sikerülne 2024-ben újrázni, akkor ő lenne Amerika 45. és 47. elnöke, illetve a második az ország történetében, aki két, nem egymást követő ciklusban szolgált a Fehér Házban.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek