kulcsár edina
Szakértők szerint a döntés tovább ronthatja Oroszország és a Nyugat kapcsolatát.
Legkésőbb december végégig csúcsmodern nukleáris fegyverekre cseréli az európai NATO-bázisokon tárolt atombombáit az Egyesült Államok - írja a Politico, egy, a lap birtokába került amerikai diplomáciai táviratra hivatkozva. A portál által megkérdezett szakértők szerint az USA döntése mögött egyértelműen az orosz fenyegetés áll, Patrick Ryder dandártábornok, a Pentagon szóvivője azonban cáfolta ezt a feltételezést. Elmondása szerint a fegyvercsere semmilyen módon nem kapcsolódik a jelenlegi ukrajnai eseményekhez, ugyanis az erről szóló döntést már évekkel ezelőtt meghozták a NATO-szövetségesek.
A Politico információi szerint az amerikaiak B61-12-es jelzésű, levegőből ledobható gravitációs atombombákat telepítenek Európába. Ez a B61-es fegyvercsalád legkorszerűbb tagja, amit modern farokrésszel szereltek fel a nagyobb pontosság érdekében. A fegyvert számos nyugati repülőgép, köztük a B-2-es és B-21-es bombázók, valamint az F-15-ös, F-16-os és F-35-ös vadászgépek is képesek hordozni. Az atombomba robbanófeje az egyik legsokoldalúbb az amerikai nukleáris arzenálban, ugyanis a robbanóereje a célponttól függően növelhető vagy csökkenthető, így akár kis, akár közepes hatóerejű fegyver is lehet. A típusból mintegy száz darabot fognak eljuttatni Németországban, Olaszországban, Belgiumban, Hollandiában és Törökországban lévő légi bázisokra.
Úgy tudni, az atomfegyverek cseréjéről zárt ajtók mögött döntöttek a NATO-szövetségesek vezetői egy október elején tartott csúcstalálkozón Brüsszelben. A döntés ellen állítólag 15 országvezető is felszólalt, mondván, hogy azzal csak "Putyin nukleáris zsarolásának engednek".
Tom Collina atomfegyver-szakértő szerint az új atombombák eszkalációhoz vezethetnek, de az érkezésük inkább az európai NATO-tagállamoknak, nem Oroszországnak szólnak. "Európában már vannak B61-es atombombák. Ezt az oroszok is tudják. Ezek remekül működnek. Az újak újabbak lesznek, de ez nem igazán jelentenek akkora különbséget. Szerintem ez csak egy módja annak, hogy az amerikaiak biztosítsák azokat a szövetségeseiket, akik különösen fenyegetve érzik magukat Oroszországtól" - fogalmazott a szakértő.