Bő egymillióval van több szavazója a Fidesznek, mint a Tisza pártnak

POLITIK
Létrehozva: 2022.11.29.

A Dániához tartozó Feröer-szigetek nemet mondott az Oroszország elleni uniós szankciókra

Az Atlanti-óceán északi részén található autonóm szigetcsoport a saját gazdasági érdekeit tartotta szem előtt.

Szerző Gaál József

Az Európai Unió, az Egyesült Királyság, valamin a Dán Királyság heves tiltakozása ellenére megújította az Oroszországgal kötött halászati megállapodását a Feröer-szigetek- jelentette a dán sajtó. A Dániához tartozó, de széleskörű autonómiát élvező Feröer-szigetek a döntés értelmében kvótát kapott az orosz Barents-tengeren való halászatra, cserébe az orosz hajók halászati jogot szereztek a Feröer partjainál lévő vizekre, valamint a sziget kikötőit is használhatják a készleteik feltöltése céljából.

Arni Skaale feröeri halászati miniszter azt mondta a helyi sajtónak, hogy a megállapodás előkészítése rengeteg kritikát kapott a kontinentális Európából, de a kis szigetcsoportnak elemi érdeke volt, hogy a szankciók ellenére fenntartsa az üzleti kapcsolatait Oroszországgal.

A Feröer-szigeteknek minden joga megvan ahhoz, hogy meghosszabbítsa az Oroszországgal kötött jelenlegi megállapodásokat. A Feröer-szigetek teljes mértékben elhatárolódik mindenféle háborútól - beleértve az ukrajnai háborút is, de számunkra ez a megállapodás élet-halál kérdése volt

- fogalmazott a tárcavezető, aki azt is hozzátette, hogyha elzárkóznának az orosz piactól, az megpecsételné a szigetek, valamint a következő generációk sorsát is. 

Halászhajók sorakoznak a Feröer-szigeteki Fuglafjordur kikötőjében

A mintegy 53 ezer lakosú Feröer-szigetek fő gazdasági tevékenysége a halászat, amely autonóm terület exportjának nagyjából 95 százalékát adja. Egyes számítások szerint az Oroszországgal kötött megállapodás a Feröer-szigeteki GDP 5 százalékát teszi majd ki, és "mostani megállapodás messze a legnagyobb, melyet más országgal kötött Feröer a halászati együttműködések terén."

Oroszország egyébként 2013-ban vált a feröeri export egyik legfontosabb célországává, miután az EU szankciókkal sújtotta Feröert a halászati kvóták egyoldalú megemelése miatt. 2014-ben aztán tovább nőtt Oroszországba irányuló halexport, amikor a kelet-ukrajnai konfliktus miatt meghozott uniós szankciókra válaszul Moszkva blokkolta az unióból, Norvégiából és más nyugati országokból származó élelmiszerimportot. A hivatalos statisztikák szerint tavaly Oroszország volt a Feröer-szigeteki halexport legnagyobb felvásárlója.

A miheztartás véget érdemes elmondani, hogy a Feröer-szigetek és Oroszország között most megújított halászati egyezmény, amely 1977 óta van érvényben, nem sért uniós jogot, Feröer ugyanis nem tagja az EU-nak.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek