
kulcsár edina
Minden eddigi rekordot megdönthet a hétfői közvetítés.
Számítások szerint a világ lakosságának több mint felét, 4 milliárd embert szögez majd a képernyők elé II. Erzsébet királynő hétfői temetése. A több mint 70 évig hatalmon lévő brit uralkodó gyászszertartása világszerte vezető téma, így nem meglepő, hogy a búcsúztatására mindenki kíváncsi.
A Daily Mail szerint a közvetítés minden bizonnyal megdönti az eddigi rekordert: 1996-ban, az atlantai ötkarikás játékok megnyitóján világszerte 3 és félmilliárdan nézték, ahogy Muhammad Ali meggyújtja az olimpiai fáklyát. A brit lap összeállítást közöl a legnézettebb élő tévéközvetítésekről, amelyek csökkenő sorrendben a következők voltak:
1996. Atlantai olimpiai megnyitó – 3,6 milliárd néző
1997. Diana walesi hercegné temetése – 2,5 milliárd néző
2005. Live 8 segélykoncert – 2 milliárd néző
1985. Wembley stadion Live Aid segélykoncert – 1,9 milliárd néző
2010-11. Sidney szilveszteri tűzijáték – 1,1 milliárd néző
1981. Károly herceg és Lady Diana esküvője – 1 milliárd néző
Azok, akik most nem tudnak ellátogatni a brit fővárosba, csak bekapcsolják a televíziójukat, ahol a TV2-n te is láthatod II. Erzsébet királynő temetését. Nem csak a tévécsatornák készülnek a közvetítésre, hétfőn Nagy-Britannia több mint 150 mozija is kinyit, ahol ingyen lehet követni a szomorú eseményt. A filmszínházak természetesen tiszteletben tartják a gyászt, így semmilyen nassolnivalót nem árusítanak majd, kizárólag vizet lehet venni a büfékben.
Emberek generációi szerte a világon nem éltek, amikor utoljára ilyen léptékű pompát lehetett látni. A technológiai fejlődésnek köszönhetően, ami azt jelenti, hogy a legtöbben a zsebünkben hordjuk a tévét, a nézettségi adatok minden korábbi rekordot elhomályosíthatnak
– indokolta a várható csúcsnézőszámot Carolina Beltramo, a WatchTVAbroad televíziós elemzője.
A tévétársaságok ráadásul öldöklő harcot vívnak egymással a közvetítésért, presztízskérdést csinálnak abból, ki vonzza be a legtöbb nézőt. A Variety cikke szerint akad olyan köztük, amelyik egy komplett stúdiót rendezett be a Hyde Park közelében és tucatnyi riporterrel követi majd a koporsó útját.
Ez nemcsak azt jelenti, hogy közvetítőkocsikat és több száz kamerát kell elhelyezni, hanem több mérföldnyi kábelezést, jeltovábbítókat, mikrofonokat és hasonlókat
– mutatott rá Job Roberts, az ITN munkatársa.
És bár minden eshetőségre felkészülnek, sokan attól tartanak, hogy a rengeteg műsorszolgáltató párhuzamos adása miatt a jelek összeakadhatnak, ami káoszt okozhat a temetés idején.