Létrehozva: 2022.09.06.

Belga ellenzéki vezető: ezt a válságot nem Putyin, hanem Európa okozta magának

Bart De Wever gyakorlatilag teljesen szembefordult a nyugati-európai fősodorral.

Szerző Gaál József

A legnagyobb belga ellenzéki párt, az Új Flamand Szövetség elnöke kendőzetlen őszinteséggel fejtette ki véleményét egy televíziós interjúban az egész kontinenst sújtó energiaválságról. Bart De Wever azt mondta, hogy a kialakult helyzetért nem Vlagyimir Putyin, hanem Európa, és annak vezetői tehetők felelőssé, amiért a zöld dogmához való ragaszkodás miatt leállították a nagy energiatermelő egységeiketíjra a La Libre belga hírportál.

A legostobább országok Németország és Belgium voltak, amiért kiszálltak az atomenergiából. Visszaszorítottunk minden energiaforrást, így most Putyintól függünk, akibe kapaszkodnunk kell

– fogalmazott De Wever parlamenti képviselő és Antwerpen város polgármestere, aki ezzel arra utalt, hogy az új belga kormány még tavaly decemberben bejelentette az ország mindkét, (doeli és tihange-i) még működő atomerőművének leállítását. A tervek szerint a létesítményekben található 7 blokk leszerelése még idén megkezdődik, a teljes leállítás pedig 2025-ben várható. A kieső áramtermelés pótlására pedig államilag támogatott gáztüzelésű erőműveket építenének.

Bart De Wever,  az Új Flamand Szövetség elnöke

Saját hazájáról különösen lesújtó képet festett De Wever. Mint fogalmazott, Belgium mára csődbe ment, és ha az ország adósságát és költségvetési hiányát nézzük, akkor az rosszabb, mint Dél-Európában bárhol. „Ez a kormány semmit sem tett az energiaválság ellen. Már korábban is mondtam, hogy a következő gazdasági sokk idején mi leszünk az új Görögország. Sajnos ez most meg is történt velünk” – tette hozzá.

A politikus továbbá azt állította, hogy az EU környezetvédelmi politikája, melynek részeként egyes tagállamok az atomenergiát is kivezették, nem járult hozzá az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez. Érvelése szerint a szigorú zöld előírások csak azt eredményezték, hogy a EU-tagállamok kiszervezzék a unió határain túlra a szennyező és veszélyes iparágat, tehát a nettó kibocsájtás valójában nem csökkent.

Gondolatmenetét azzal zárta a képviselő, hogy követendő példaként hivatkozott az Egyesült Államokra. Szerinte Amerika védett az energiaválsággal szemben, mert az ország energetikailag függetlenné tudott válni a belföldi kitermelés fokozásának köszönhetően. „Az amerikaiak nincsenek ilyen sz*rban, mint mi. Ők pont az ellenkezőjét tették annak, amit mi tettünk. Ők most olaj- és gázexportőrök, ami 20 évvel ezelőtt gyakorlatilag elképzelhetetlen volt” – mondta.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek