tóth gabi
Az amerikai Demokrata Párt egyik legfontosabb szócsövének számító napilap lényegében azt állítja: Oroszországot korántsem olyan könnyű gazdaságilag térdre kényszeríteni, mint ahogy azt a Nyugat elképzelte.
Gyakorlatilag hatástalannak nevezte az nyugati világ Oroszországgal szemben bevezetett szankcióit a Washington Post egy kedden megjelent szerkesztőségi cikkben. A terjedelmes elemzés talán egyik legfontosabb állítása, hogy Oroszország gazdasága még mindig nem mutatja az összeomlás jeleit, pedig a korlátozó intézkedések bevezetésekor a nyugati vezetők kivétel nélkül erre számítottak,
A Washinton Post szerint a szankciók kezdetben sokkolták az orosz gazdaságot, ám ez a hatás rövid idő alatt elmúlt. Az orosz rubel nemrég például évtizedek óta nem látott szintre erősödött a devizatranzakciók szigorú korlátozásának, valamint a csökkenő importnak köszönhetően. Ráadásul a munkanélküliségi ráta sem emelkedett meredeken, és az energiaexport továbbra is dollármilliárdokat hoz havonta a Kremlnek. Ennek megfelelően a Nemzetközi Valutaalap legfrissebb előrejelzése szerint Oroszország gazdasága idén csak 6 százalékkal fog zsugorodni, ami jelentős javulás a korábbi 10 százalékos előrejelzéshez képest.
A cikk szerzői külön kiemelik, hogy az orosz gáz- és olajimport betiltása az Európai Unió részéről kézzelfogható csapás lenne Moszkvára. Ugyanakkor egy ilyen lépés nem túl valószínű, mivel sok EU-s ország függ nagymértékben az orosz energiától.
Noha a szankciók korántsem érték el a kívánt eredményt, a Washinton Post szerint bizonyos mértékben még így is kárt tudtak okozni Oroszországnak. Néhány népszerű márka távozásán és a kávé árának emelkedésén kívül példaként említi a lap, hogy az ország autógyártóinak jelentősen vissza kellett fogniuk a termelést és el kellett bocsátaniuk a dolgozóikat az importált alkatrészek hiánya miatt. Emellett súlyos csapásként jelölték meg, hogy a nyugati szankciók miatt tömegesen bocsátottak el pilótákat és más légitársaságok dolgozóit, miközben több ezer magasan képzett szakember menekült el az országból.
Ilja Matvejev szentpétervári politológust idézve a Post végül arra a következtetésre jut, hogy "az Oroszország és a fejlett gazdaságok közötti technológiai szakadék idővel tovább fog nőni", és kevés esély lesz az országban az "innovatív és technológiai fejlődésre".