tóth gabi
A szállítmányok több mint fele oligarcháknál és befolyásos politikusoknak landol.
A CBS News amerikai hírportál egy vasárnap közzétett elemzésében arról számolt be, hogy az Ukrajnába küldött nyugati fegyvereknek csupán a 30-40 százaléka jut el a frontra, a maradék egyszerűen felszívódik, ismeretlen helyre kerül, egyes elemzők szerint elsikkasztják.
A NATO-tagállamok által Ukrajnába szállított fegyverek és más katonai ellátmányok döntő többsége Lengyelország keleti részén található támaszpontokra érkezik repülővel. Itt teherautókra és tehervagonokra pakolják a felszerelést, majd elszállítják a lengyel-ukrán határig, ahol mindent átadnak ukrán tisztségviselőknek.
- fogalmazott Jonas Ohman, a Blue-Yellow litvániai székhelyű szervezet alapítója és vezérigazgatója, amely az Oroszország által támogatott szakadárokkal való konfliktus 2014-es kezdete óta szállít katonai segélyt a frontvonalbeli egységeknek Ukrajnában. A szakértő szerint a fegyverek útja "oligarchákon és befolyásos politikusokon át vezet a frontig", feltehetően tehát a szállítmányokból mindenki lecsípi a maga részét, így mire azok végső felhasználásra kerülnének, a nagyobbik hányadának nyoma veszik.
A fegyverek eltűnésével kapcsolatban egyébként már számos nyugati tisztségviselő megkongatta a vészharangot. Egy amerikai hírszerzési forrás áprilisban például úgy fogalmazott a szállítmányokkal kapcsolatban a CNN-nek, hogy Ukrajnába fegyvereket szállítani nagyjából olyan, mintha mindent bedobnák "egy nagy fekete lyukba". Az Europol pedig nemrég arra figyelmezettet, hogy az ukrán fegyveres erőknek küldött hadianyag egy jelentős részét a fekete piacon értékesítik, és egy részük már visszaszivárgott az EU-ban tevékenykedő bűnözői csoportokhoz.
Ezzel szemben az ukrán vezetés következetesen állítja: minden egyes fegyvert nyomon követ, amely átlépi a határait. Alekszej Reznyikov védelmi miniszter tanácsadója pedig a múlt hónapban azt mondta a Financial Timesnak, hogy az ezzel ellentétes hírek "részei lehetnek Oroszország információs háborújának, amelynek célja, hogy elriassza a nemzetközi partnereket attól, hogy fegyvereket szállítsanak Ukrajnának".