tóth gabi
Szakértők szerint a város környéki vizek az amerikai polgárháború, azaz az 1860-es évek óta nem voltak ilyen tiszták.
A New York-i Környezetvédelmi Hivatal (New York City Department of Environmental Protection – NYCDEP) arról adott tájékoztatást, hogy a várost körülvevő folyókban és tengeri öblökben – több mint egy évszázad után – ismét megtelepedtek a delfinek – írja a The Wall Street Journal online kiadása.
A hírportál beszámolója szerint a tengeri emlősök felbukkanása annak köszönhető, hogy az egyik legfőbb táplálékuknak számító bunkerhalak elszaporodtak a környéken. Ez egyrészt azzal magyarázható, hogy különböző környezetvédelmi szabályozások miatt a város vizek minősége jelentősen feljavult, valamint azzal, hogy halászati szabályozásokkal sikerült megakadályozni a halak túlhalászását.
A New York-i kikötő és a hozzá kapcsolódó vízi útvonalak ma tisztábbak, mint a polgárháború óta bármikor (...) A Hudson folyóba általában nehezebben jutnak be a delfinek a hajóforgalom miatt, de az East Riverben több észlelés történt az elmúlt időszakban
– fogalmazott a NYCDEP szóvivője, Ted Timbers, aki azt is hozzátette, hogy a New York környéki vizek élővilágának helyreállítása 1973-ben kezdődött a Clean Water Act néven ismert szennyvíztisztítási törvény elfogadásával. Az azóta eltelt majdnem ötven évben a városvezetés közel 50 milliárd dollárt költött különböző vízvédelmi projektekre, ami globális szinten is kiemelkedő összegnek számít. Szakértők szerint a különböző vízvédelmi törekvések egyik legnagyobb eredménye, hogy 80 százalékkal sikerült csökkenteni a csatornatúlfolyások számát úgy, hogy közben a város népessége folyamatosan nőtt.
Sarah Trabue, a New York-i Vadvédelmi Társaság (Wildlife Conservation Society) kutatási asszisztense elmondta, hogy delfinek mellett sok más élőlény is megjelent a város környéki vizekben: a Hudson folyó például ma már 200 halfajnak ad otthon, azaz majdnem kétszer annyinak, mint egy évtizeddel ezelőtt.