tóth gabi
A faji alapú gyűlölködés visszaszorulását várják a döntéstől.
Az Amerikai Rovartani Társaság (Entomological Society of America - ESA) hétfőn bejelentette, hogy "északi lódarázsra" nevezték át a korábban "ázsiai lódarazsakén" ismert fajt, mivel szerintük az "ázsiai" szó használata egy kártevő rovar esetében akaratlanul is erősíti a rasszista érzelmeket - írja a New York Post online kiadása. A portál beszámolója szerint a névváltoztatás elsődleges célja, hogy visszaszorítsák az Amerikában rendkívüli mértékben megszaporodott ázsiai-ellenes gyűlölet-bűncselekmények számát.
Jessica Ware, az ESA elnöke szerint egy állat megnevezése képes befolyásolni a közbeszédet, és a társadalom lelkületét, ezért a "ázsiai lódarázs" átkeresztelése rendkívül fontos lépés volt. Elmondása szerint a rovar új neve tudományos szempontból pontos, könnyen érthető, és elkerüli, hogy megkülönböztetést idézzen elő.
A rovartani szakértő még azt is hozzátette, hogy személy szerint őt nagyon rosszul érintené, hogyha az ázsiai, vagy a csendes-óceáni barátai és kollégái ellen negatív módon használnának fel egy kártevő rovar nevét. Többek között ezért is volt égető szükség a lódarázs nevének módosítására - tette hozzá.
Az átkeresztelt óriásdarázs először 2019-ben bukkantak fel Amerikában, azon belül is Washinton államban. Megjelenésével kapcsolatban a szakértők azonnal megkongatták a vészharangot, ugyanis az invazív rovar rendkívül kártékony: megtámadja az őshonos papírdarazsakat, a méheket lefejezik és testükkel etetik kicsinyeiket, 32 km/h sebességgel is tudnak repülni, fullánkjuk pedig gond nélkül átszúrja a méhészruhát. A faj csapatban szeret támadni, egy ilyen roham alkalmával pedig egyes mérgeskígyó-fajokéval megegyező méregmennyiséget tudnak az áldozatuk bőre alá juttatni. Néhány darázs pár óra alatt egész méhcsaládokat pusztít el.
A darazsak mérge önmagában nem számít halálosnak, csak igen fájdalmas csípéssel jár, ám ha valakit több szúrás ér és érzékeny az anyagra, belehalhat. Japánban például évente 50 körüli embert öl meg. Összehasonlításképpen: 2019-ban az egész világon 2 ember halt meg cápatámadásban, ami jó év volt ugyan, de az átlag is csak négy halálos áldozat.