A szavazatok kétharmadával nyert a Fidesz Tolnában

POLITIK
Létrehozva: 2022.07.07.
Módosítva: 2022.07.07.

Inváziónak minősítette a migránsválságot egy amerikai bíróság

A maga nemében ez az első ilyen dokumentum az Egyesült Államok történetében.

Szerző Gaál József

Katasztrófahelyzetet hirdetett és "inváziónak" minősített a mexikói-amerikai határon kialakult migrációs válsághelyzetet a Texas déli részén található, Mexikóval közvetlenül szomszédos Kinney megye kerületi bírája. Tully Shahan kedden, egy bírói végzésben, az alkotmányra hivatkozva mondta ki, hogy az Egyesült Államok ellen külföldi invázió zajlik, ami a maga nemében első ilyen dokumentum az ország történetében. A végzést megjelenése után - szinte azonnal - 5 másik dél-texasi megye biztosította a támogatásáról Shahan bírót, mondván: a Mexikóból érkező illegális migránsok áradata tényleg inváziónak minősül - írja a New York Post online kiadása. 

Shahan azzal indokolta döntését, hogy 2021 januárja óta 3,2 millió illegális bevándorlót fogtak el a mexikói határ amerikai oldalán, 800 ezernek pedig sikerült  észrevétlenül beszöknie az országba ugyanebben az időszakban. Továbbá azt is megjegyezte, hogy 2022 eleje óta több mint 50 "ismert terrorista" lépett be az Egyesült Államokba a mexikói határon keresztül, amit a példátlan mértékű embercsempészet és a kábítószer-csempészet mellett, az invázió tényét megerősítő jelenségnek minősített.

asdf
Illegális migránsok kelnek át a Rio Granda folyón a texasi Del Rio közelében

A katasztrófahelyzet kihirdetése során Brad Coe, Kinney megye rendőrfőnöke kijelentette, hogy a megyét ellepték az illegális migránsok. "A számuk megháromszorozódott január óta" - fogalmazott újságíróknak, majd arra is rámutatott, hogy önerőből "ekkora invázióval ők már nem tudnak mit kezdeni", és "gyakorlatilag tétlenül nézik, ahogy bevándorlók megszállják az országot." Ezért felszólította Greg Abbott texasi kormányzót, hogy állami szinten is hirdessen inváziós vészhelyzetet. Szakértők szerint ha ez megtörténne, egy olyan jogi helyzet alakulna ki, ami már rövidtávon alkotmányos válsághoz vezetne.

Mivel a bevándorlási politika szövetségi hatáskör, a tagállamoknak nincs különösebb beleszólása, kit hogyan enged be az országba az éppen regnáló kormány. Ez alól egyedül az jelent kivételt, ha egy idegen hatalom inváziót indít az Egyesült Államok ellen, ebben az esetben ugyanis az alkotmány negyedik cikkelye jogot biztosít az egyes államoknak arra, hogy védekezzenek a megszállókkal szemben. Tehát ha Texas hivatalosan is inváziónak minősítené az illegális bevándorlást, akkor papíron katonai erővel bárkit visszafordíthatna a határon, sőt, már a területén lévő illegális migránsokat is kitoloncolhatná. 

Erre a lehetősége a kormányzó szóvivője, Renae Eze azt mondta szerdán, hogy "minden lehetséges megoldás továbbra is az asztalon marad" a texasi határra érkező migránsok nagy számának kezelése érdekében.

Illegális migránstábor a mexikói-amerikai határ mellett, amerikai oldalon

Nemrég egyébként bombaként robbant a hír, miszerint az ENSZ a világ leghalálosabb határának nyilvánította az amerikai-mexikói határt. Ebben a térségben ugyanis tavaly több mint 720 migráns vesztette életét vagy tűnt el az átkelési kísérlet során, ami több mint 50 százalékos növekedést jelent a tavalyi évhez képes.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek