kulcsár edina
A halálos kór terjedésétől tartanak.
Agyevő amőba, már a neve is ijesztő. Ha ehhez még hozzávesszük azt a tényt, hogy a legtöbb embert megöli, nem meglepő, hogy újabb feltűnése hatalmas riadalmat keltett.
A halálozási arány több mint 97 százalék
– figyelmeztetett az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ, amelynek adatai szerint az Egyesült Államokban 1962 és 2021 között azonosított 154 fertőzött közül csak négy élte túl.
Ezúttal egy missouri férfi az áldozata, aki néhány héttel azután vesztette életét, hogy az iowai Háromtűz-tóban úszott. A Three Fires Lake azokról a melegvízű forrásokról kapta a nevét, amelyek táplálják a 85 hektáros tavat. Ezt azért fontos megjegyezni, mert köze van a halálesethez. A természet legrettegettebb egysejtűi ugyanis tipikusan az ilyen meleg édesvizek (tavak, folyók és termálvizek) üledékében tenyésznek. A tudományosan Naegleria fowleri néven nyilvántartott bestiák az agy ritka, de annál pusztítóbb fertőzését, úgynevezett primer amőbás agyvelő- és agyhártyagyulladást (PAM) okoznak.
A végzetes organizmusok – nevükhöz híven – valóban felzabálják az agyszövetet, az idegsejteket kezdik el pusztítani, így az agy működése néhány napon belül leáll. Ehhez azonban be kell jutniuk az ember orrába. Onnan aztán már egyenes útjuk van az agyig, mivel az orrüreg tetején lyukak vannak a szaglóideg számára.
Az orr tetején van egy papírvékony csonthártya egy csomó lyukkal, kicsit olyan, mint egy szúnyogháló
– fogalmazott Raoult Ratard epidemiológus még 2013-ban, amikor az amőbát először diagnosztizálták egy amerikai város, nevezetesen St. Bernard Parish vízvezeték-rendszerében, miután ott egy négyéves gyermek halálát okozta. Ugyanabban az évben egyébként egy 12 éves lány csodával határos módon kigyógyult belőle. Az arkansasi Kali Hardig egy csúszdás víziparkban játszott, egy nappal később pedig belázasodott, hányt, és iszonyatos fejfájással küzdött. Ezért az anyja kórházba vitte, ahol kiderült, hogy agyevő amőba okozta a rosszullétét.
A kezdeti panaszokat később általában egyensúlyzavarok, zavart tudatállapot és hallucinációk váltják fel, párhuzamosan azzal, ahogy a kórokozó terjed az agyban, ahol szabályos duzzanat alakul ki. Szerencséjére Kali nem jutott el idáig: bár két hétig lebegett élet és halál között, végül kijött a kómából. Megmenekülése egy olyan agresszív terápiának köszönhető, amelynek során hipotermiát alkalmaztak – vagyis testét annak normál hőmérséklete alá hűtötték, hogy az agy duzzanatát lelohasszák. Egy ilyen erőszakos kezelés túlélése önmagában is siker, az pedig, hogy a kislány ezután teljesen felépült, tényleg csodaszámba megy.
Bár sokan legyinthetnek, hogy Amerika messze van, de nem árt tudni, hogy a horror-egysejtű az 1960-as években Csehszlovákiában is felbukkant egy uszodában, ahol tizenhat fiatal halálát okozta. Onnan ugye meg csak egy ugrás Magyarország. Másfelől az emberek 70 százaléka fertőzött különböző parazitákkal, amelyek fajtájuktól függően képesek eljutni az izmokba, a központi idegrendszerbe, a tüdőbe, de akár a szívbe is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a parazitafertőzés gyakorisága 17,6 százalékkal nőtt 2019-ben, és ezek a számok nem csupán a távoli fejlődő országokra vonatkoznak, hanem Európa virágzóbb részeire is.
Az összeesküvés-hívők alighanem már azt kérdezgetik, hogy a koronavírus és a majomhimlő után még mi mindent szabadíthatnak ránk a szupertitkos biológiai laboratóriumokból.