tóth gabi
Nagyon úgy fest, hogy a miniszterei által megbuktatott brit kormányfő nem sokáig marad pozíció nélkül.
A brit Konzervatív Párt befolyásos politikusai minden lobbierejüket latba vetve azon dolgoznak, hogy Boris Johnsont nevezzék ki a NATO következő főtitkárának - írja meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva a The Daily Telegraph online kiadása. A hírportál beszámolója szerint a nemrég lemondásra kényszerült brit miniszterelnöknek nagyon jó esélyei vannak a tisztség megszerzésére, mivel "nemzetközi elismerést vívott ki magának azzal, hogy az ukrajnai konfliktus kirobbanása után a Vlagyimir Putyin ellenes nyugati koalíció élére állt."
A lap elemzése szerint Johnsonnak továbbá azért is jók a kilátásai, mert az Egyesült Államok szinte biztosan egy brit jelöltet támogatna a soron következő főtitkár választáson. Ez azzal magyarázzák, hogy Amerika feltehetően "bizalmatlanságot táplálna egy európai uniós főtitkárral szemben, tekintettel az uniós hadsereg tervével egyre gyakrabban kacérkodó uniós politikusokra."
A Johnson ambícióiról szóló sajtóértesüléseket később több konzervatív párti politikus is megerősítette. David Jones volt Brexit-ügyi miniszter például úgy fogalmazott, hogy "Boris azért lenne jó választás a NATO számára, mert ő volt az, aki elsőként elment Svédországba és Finnországba, és sürgette mindkét ország vezetőjét, hogy nyújtsanak be NATO-tagsági kérelmet, amit természetesen meg is tettek".
Richard Drax, a brit parlament védelmi bizottság tagja így fogalmazott a témában: "Bármelyik brit nagyszerű választás lenne a NATO élére. Ha valóban ezt akarja Boris Johnson, természetesen támogatom."
Ugyanennek a bizottságnak egy másik konzervatív tagja, Mark Francois azt mondta egy újságírói kérdésre hogy "az emberek valószínűleg még évekig vitatkoznak majd Boris Johnson örökségéről - de egy dolog vitathatatlan: az, hogy az orosz barbársággal szemben abszolút szilárdan kiállt Ukrajna mellett."
Az Egyesült Államok vezette NATO jelenlegi főtátikára Jens Stoltenberg, akinek idén járt volna le a megbízatása, de az orosz-ukrán háború miatt ezt végül egy évvel, 2023. szeptember 30-ig meghosszabbították a NATO-tagországok vezetői. Stoltenberg, aki korábban két alkalommal is Norvégia miniszterelnöke volt, 2014. október 1. óta tölti be a NATO-főtitkári tisztséget.
A NATO főtitkár kiválasztására nincs hivatalos menetrendje. Szokásjog szerint a NATO tagjai konszenzusra jutnak arról, hogy ki töltse be a tisztséget. Ez az eljárás gyakran informális diplomáciai csatornákon keresztül zajlik, de a procedúra még így okozhat nyilvános nézeteltéréseket. 2009-ben például Törökország ellenkezése miatt heves nemzetközi vita alakult ki Anders Fogh Rasmussen főtitkárrá választása körül.