tóth gabi
Az amerikai űrügynökség szerint a nukleáris erőművek elengedhetetlenek ahhoz, hogy az emberiség más égitesten is képes legyen megtelepedni.
Az évtized végéig maghasadásos atomerőművet telepítene a Holdra az amerikai kormány - adta hírül az Egyesült Államok kormányzati űrügynöksége (NASA) egy hivatalos közleményben szerdán. Az első blikkre őrültségnek hangzó terv célja, hogy a jövőbeli Hold-missziók számára egy olyan energiaforrás álljon a rendelkezésére, amely megbízható, folyamatos és független a Naptól, valamint más természetes környezeti feltételektől.
Az ambiciózus vállalás érdekében a NASA, illetve az Energiaügyi Minisztériuma (DOE) nemrég egy pályázat részeként kiválasztott három, Holdra tervezett atomerőmű-koncepciójavaslatot, melyeket egyenként 5-5-5 millió dollárral támogatott meg. Bár részleteket nem tudni az egyes projektekről, a NASA közlése szerint mindegyik egy uránnal működő, 6 ezer kilónál nem nehezebb atomerőmű lenne, amely papíron 40 kilowatt áramot képes óránként termelni 10 éven keresztül.
John Wagner, a Idaho Nemzeti Laboratórium igazgatója a projektet nagyon is megvalósítható első lépésnek nevezte afelé, hogy az USA nukleáris energiát hozzon létre a Holdon. "Nagyon várom, hogy a valóságban is lássam, a papíron jól működő erőműveket" - tette hozzá.
"Az ilyen és ehhez hasonló terveknek a kifejlesztése segít megalapozni a hosszú távú emberi jelenlétünk energiaellátását más bolygókon" - mondta Jim Reuter, a NASA Űrtechnológiai Misszió Igazgatóságának munkatársa.
A Holdra tervezett atomerőművek egyébként az úgynevezett Artemis-program részét képezik, melynek célja, hogy a NASA ismét embert juttasson a Holdra. A programot a görög mitológiából ismert Artemiszről, a Hold, a vadászat és az íjászat istennőjéről nevezték el. Az eredeti tervek szerint az újabb Holdra szállásra 2024-ben került volna sor, de tavaly a NASA közölte, hogy a finanszírozás hiányára hivatkozva már nem számolnak ennek megvalósításával.
Fontos megjegyezni, hogy miután sikerül állandó emberi jelenlétet biztosítani a Holdon, a következő cél a Mars lehet. A NASA-nál ugyanis úgy vélik, hogy egy felszíni nukleáris erőmű környezettől függetlenül a vörös bolygón is működhetne.