tóth gabi
Mutatjuk, milyen eredményre jutott a nemzetközi kutatócsapat.
Egy amerikai tanulmány szerint, ha kisgyerekeknek antibiotikumot írnak fel, akkor a különféle oltásoknak gyengébb hatásuk lehet. A Rochesteri Kórházi Kutatóintézet csapata 560 gyermek vérmintáját elemezte 6-24 hónapon keresztül, mérve a diftéria, tetanusz, gyermekbénulás, szamárköhögés, influenza és hepatitis elleni oltások után a vakcina által kiváltott immunitást.
A Pediatrics folyóiratban megjelent tanulmányuk szerint az antibiotikumokkal kezelt gyermekek antitestszintje átlagosan alacsonyabb volt, mint azoknál, akik nem kaptak antibiotikumot. Akik kilenc és tizenkét hónapos koruk között vagy ismételten kaptak antibiotikumot, azoknál ezek a szintek gyakran az immunvédelem szempontjából elegendőnek tartott koncentráció alatt voltak.
Ez megnöveli a vakcinával beadott kórokozók által okozott fertőzések kockázatát
– figyelmeztetett Ulrich Schaible, a Borstel Research Center fertőzésekkel foglalkozó igazgatója, aki arra is rámutatott, hogy az antitestek csak egy részét képezik az oltásra adott immunválasznak.
A kisgyerekeknek adott antibiotikumok ráadásul nemcsak a veszélyes baktériumokat támadják meg, hanem a bélflórában lévő jótékony baktériumokat is.
A baktériumok és az immunrendszer egyensúlya ennek következtében felborul, és így a védőoltások már nem lesznek elég hatékonyak, ami az immunvédelem csökkenéséhez vezethet
– hangsúlyozta Cornelia Gottschick, a Halle-Wittenbergi Egyetem kutatója.
Összességében az új tanulmány arra figyelmeztet, hogy gyermekkorban óvatosan kell alkalmazni az antibiotikumokat, korlátozva használatukat azokra, amelyek feltétlenül szükségesek.