tóth gabi
Az uniós tagállamok igencsak megosztottak abban a kérdésben, hogy szankcióval sújtsák-e az orosz kőolaj- és földgázszállításokat.
A nagy nyugat-európai országok többsége, melyek egyáltalán vagy csak kis mértékben függnek az orosz energiahordozóktól, azonnali embargót követelnek, míg a kelet-közép-európai országok többsége, melyeknek élet-halál kérdése, hogy érkezik-e orosz gáz, hevesen ellenzik az ilyen javaslatokat. Többek közt Magyarország, Ausztria és Szlovákia is elutasítja az embargó ötletét.
Ausztria nem engedheti meg magának, hogy a Moszkva elleni szankciók részeként betiltsa az orosz gázimportját - fogalmazott Magnus Brunner osztrák pénzügyminiszter a CNN-nek. Az amerikai hírtelevíziónak adott villáminterjújában a tárcavezető politikus azt mondta, hogy Ausztria minden Oroszországgal szembeni szankcióval egyet ért és támogat, a gázembargót azonban nem tudják elfogadni.
- fogalmazott Brunner, aki azt is hozzátette, hogy az osztrák ipar annyira függ az orosz gáztól, hogy nincs más választásuk, mint továbbra is azt vásárolni, de a kabinet távlati céljai közt szerepel, hogy diverzifikálják az osztrák gázimportot.
Az osztrák politikai és gazdasági eliten belül gyakorlatilag konszenzus van arról, hogy az ország nem engedheti meg magának, hogy azonnal felfüggesszék az orosz gáz vásárlását. Alfred Stern, az OMV energiaipari óriásvállalat vezérigazgatója például a következőképp fogalmazott nemrég a kérdésben:
A cégvezér szerint néhány uniós országgal ellentétben Ausztria "nehéz helyzetben van", ha alternatív energiaforrásokról van szó, mivel "az országnak nincs hozzáférése a tengerhez, így nincs hozzáférése a cseppfolyósított földgázhoz sem."
Hasonló véleményt fogalmazott Karl Nehammer osztrák kancellár is egy hetekkel ezelőtti sajtótájékoztatón, ahol kijelentette: Ausztria egyértelműen elutasít minden olyan elképzelést, amely az orosz gáz vagy az orosz olaj importjának leállítására irányul.