kulcsár edina
A kabinet szerint, ha az Egyesült Királyság képes függetlenné válni az ingadozó nemzetközi áraknak kitett energiaforrásoktól, akkor az ország lakói olcsóbb rezsiszámlákra számíthatnak.
A Boris Johnson vezette brit kormány a héten bemutatta az új energiastratégia programját, amely többek között nyolc új atomerőmű építését és a hazai olajtermelés bővítését irányozza elő, hogy hosszú távon „garantálják az ország energiabiztonságát és függetlenségét” – írja a BBC. A beszámoló szerint a konzervatív kabinet elsősorban a történelmi csúcsokat döntögető energiaárak miatt döntött a belföldi energiatermelés drasztikus megnövelése mellett.
A brit kormány közölte, hogy a nukleáris beruházások jelentős felgyorsításával azt szeretnék elérni, hogy 2050-re 24 gigawatt (GW) energiát termeljenek nukleáris energiából, ami az ország tervezett villamosenergia-szükségletének mintegy negyedét tenné ki. (Összehasonlításképp a Paksi Atomerőmű kimenő teljesítménye körülbelül 1900 megawatt.)
Merész terveket fogalmaztunk meg a megfizethető, tiszta és biztonságos, Nagy-Britanniában előállított energia bővítésére és felgyorsítására az előttünk álló évtizedre
– fogalmazott az ambiciózus stratégiával kapcsolatban Boris Johnson, aki azt is hozzátette, hogyha az Egyesült Királyság képes függetlenné válni az ingadozó nemzetközi áraknak kitett energiaforrásoktól, akkor az ország lakói olcsóbb rezsiszámlákat kapnak majd.
Az atomerőművek építése mellett a távlati célok között szerepel a jelenleg üzemelő naperőművek számának megötszörözése, és tengeri szélerőművek létesítése 2035-ig. Számítások szerint a két megújuló forrás összesen 50 gigawatt energiát lenne képes termelni, ami elegendő lenne valamennyi brit háztartásnak.
A terv magában foglalja továbbá mélytengerek fenekén úszó szélerőműparkok létesítését, illetve a szabályozások jelentős lazítását annak érdekében, hogy egy erőmű engedélyezési ideje a jelenlegi négyéves átlagról egy évre csökkenjen.