tóth gabi
A társadalmi igazságosság önjelölt harcosai most a helyesírás ellen követtek el merényletet: a Microsoft Word ezentúl hibásnak tünteti fel a bántónak vagy sértőnek vélt szavakat, nehogy azoktól bárki kirekesztve, elnyomva érezze magát.
A Microsoft Word szövegszerkesztő program angol nyelvű változatának legújabb kiadásában helyesírási hibaként lesznek megjelölve a bántónak és sértőnek vélt szavak. A kisegítőlehetőség úgy működik majd a gyakorlatban, hogy „politikailag korrekt” alternatívákat kínál néhány előre rögzített szóra és kifejezésre, melyek köre idővel bővülhet a felhasználói visszajelzések alapján. Kikapcsolni nem lehet majd a funkciót, maximum figyelmen kívül hagyhatják a felhasználók – írja a The Times konzervatív brit napilap online kiadása.
A Microsoft technológiai óriásvállalat még tavaly jelentette be, hogy „a technológiai és kiberbiztonsági szektorban általánosan elterjedt nem befogadó nyelvezet eltávolításán” dolgozik a cég összes részlegén. Ennek megfelelően most a Microsoft Word legújabb verziójában egy úgynevezett „befogadó nyelvi funkció” került bevezetésre. A hivatalos tájékoztató alapján ez a kisegítőlehetőség „toleránsabb” választási lehetőségeket javasol majd az olyan kifejezések helyett, amelyek sértőek lehetnek a nemi identitás, az életkor, a szexuális irányultság, az etnikai hovatartozás és a társadalmi-gazdasági státusz tekintetében. A kifogásolt szavakat – az összes többi „hibához” hasonlóan – aláhúzással jelöli majd a rendszer.
A Times beszámolója szerint az új kisegítőlehetőség többek között azt javasolja, hogy a „mankind” (emberiség) szót cseréljük le a „humankind” vagy a „humanity” szinonímára, az előbbi változatban ugyanis megtalálható „man”, azaz a férfi szócska, tehát a megnevezés kirekesztő a nőkre nézve.
Ezen kívül a rendszer még a „maid” (szobalány) szót is hibásként kezeli, és helyette a nemileg semleges „house cleaner” (takarító) szinonímát ajánlja fel. Ehhez hasonló logika mentén a „mistress” (szerető) helyett a „lover” szót, a „principal” (igazgató) helyett pedig a „headmaster” szót javasolja a rendszer.
Nem meglepő módon, a forradalmi újításnak szánt kisegítőlehetőség nem aratott osztatlant sikert: a nagy közösségi oldalakon többen is jelezték, hogy a helyesen írt szavak helytelennek történő megjelölése nem más, mint egy marginális kisebbség véleményének erőszakos ráerőltetése a többségre, egyfajta véleményterror, ami bőven kimeríti a cenzúra fogalmát.
Brian Mast, Michigan állam kongresszusi képviselője például azt írta a Twitteren: „Ez olyan, mintha valami beteges áprilisi tréfa lenne. Sajnos nem az. Mikor tanulják meg ezek a vállalatok, hogy a 'woke-kultúra' rosszat tesz az üzletnek?”
A felmerülő kritikákra egyébként a Microsoft egy közleményben reagált, melyben kifejtették: tisztában vannak azzal, hogy „nem minden szerkesztői javaslat alkalmas minden felhasználó igényének kielégítésére”. Emellett külön kiemelték, hogy „befogadó nyelvi funkció teljesen opcionális, és tetszés szerint lehet figyelmen kívül hagyni, vagy eleget tenni neki.”