tóth gabi
Ha egy kis extraprofit a tét, a leghangosabb LBMTQ-jogvédőket sem különösebben érdekli a szexuális kisebbségek jogainak sárba tiprása.
Képmutatásból jelesre vizsgáztak azok a brit elitiskolák, melyek valamilyen formában franchise-intézményeket működtetnek a gazdag, muszlim többségű, közel-keleti országban. A The Times konzervatív napilap online kiadása egy exkluzív cikkben arról számolt be, hogy az olyan földi halandók számára megfizethetetlen iskolák, mint például a sherborne-i King's College és a guildfordi Royal Grammar School (RGS) emirátusi, katari, kuvaiti vagy éppen ománi kirendeltségeinek szabályzatában még csak nyoma sincs a homofóbia-ellenes és LMBTQ-párti rendelkezéseknek, ellentétben az anyaországi intézményekkel.
Persze az ilyen szabályok hiánya teljesen érhető az arab-országokban működő brit magániskolák részéről, ott ugyanis esélyük sem lenne működési engedélyt kapni, ha nyíltan kiállnának a szexuális kisebbségek jogai mellet. Nagyon leegyszerűsítve tehát a nemzetközi porondon működő brit elitképzők varázsütésre megszűnnek LMBTQ-jogvédőnek lenni, ha egy kis extraprofitról van szó.
A Times beszámolója szerint legalább egy tucat brit elitiskola közel-keleti kirendeltségének szabályzatából hagyták ki a homofób zaklatás megelőzését szolgáló, és az LMBTQ-párti rendelkezéseket, melyeket az anyaországban ma már törvény ír elő. A lap úgy fogalmaz, hogy ez a jelenség csak és kizárólag azzal magyarázható, hogy az öböl-menti országokban eleget kell tenni a fundamentalista iszlám irányelveinek, ezért a brit elitiskolák nemes egyszerűséggel nem tesznek említést az LMBTQ-elemekről az alapító okiratukban.
Ezzel kapcsolatban a guildfordi Royal Grammar School szóvivője elmondta, hogy a szervezetnek minden körülmények között „meg kell felelnie annak az országnak a törvényeinek, ahol működünk”, de az iskola „mindig szembeszáll a zaklatással, bármi legyen is annak gyökere”.
Ezzel szemben a Sherborne igazgatója megpróbálta elkenni a kettős mércéből fakadó ellentmondást, és kiállt a dohai testvériskolája mellett. „Az elmúlt tíz év során a katari Sherborne-nal való együttműködésből szerzett tapasztalataink egyértelművé tették számunkra, hogy az iskola nem tűri a zaklatást és a diszkriminációt” – mondta az igazgató, annak ellenére, hogy dohai Sherborne-nak sincs olyan LMBTQ-párti szabályzata, mint amilyet az anyaországban alkalmaz a főiskola.
A brit elitiskolák képmutatásával kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a nemzetközi nagyvállalatoknál ma már bevett gyakorlat, hogy ideiglenesen szivárványszínűre cserélik a logóikat a közösségi médiában a Pride-hónap alkalmával. Persze nem mindenhol: azokban az országokban, ahol a szexuális kisebbségek valódi üldöztetésnek vannak kitéve, például a közel-kelti arab országban, a multicégek nem cserélnek logót, ott ugyanis igencsak rosszul sülne el egy ilyen PR-akció.