tóth gabi
Mivel az EU külső határait is védi Bulgária, minden tagállam elemi érdeke, hogy a balkáni ország feltartóztassa az illegális bevándorlókat.
Bulgária 350 katonát vezényelt a Törökországgal közös határa védelmének megerősítésére, mivel a térségben több mint háromszorosára emelkedett a migrációs nyomás az elmúlt időszakban – jelentette be hétfőn Georgi Panajotov bolgár védelmi miniszter.
„Hétfő óta katonák állomásoznak a bolgár-török határon a határrendészet támogatására. Háromszázötven embert küldtünk negyven egységnyi hadfelszereléssel”
– fogalmazott a tárcavezető politikus, aki azt is hozzátette, hogy az illegális határsértők döntő többsége afgánnak vallja magát. Szakértők szerint ez annak a jele, hogy elérték Európa határait azok, akik a tálibok afganisztáni hatalomátvétele után elhagyták az országot.
Bulgáriából egyébként visszatoloncolhatják hazájukba az illegális afgán bevándorlókat, mivel a balkáni ország azon kevés uniós tagállamok egyike, amely nem függesztette fel az Afganisztánba történő kiutasításokat, miután a közép-ázsiai ország az iszlamista lázadók kezére került.
A 269 kilométer hosszú belga-török határon idén január és szeptember között kicsivel több, mint 6500 illegális bevándorlót tartóztattak fel a bolgár hatóságok a belügyminisztérium adatai szerint. Ez azt jelenti, hogy idén csaknem háromszorosára nőtt a migrációs nyomás az elmúlt év azonos időszakához képest. Bulgária határa az EU külső, szárazföldi határa is, és az ország a Törökországon keresztül vezető kelet-balkáni migrációs útvonalon helyezkedik el.
A hétfőn bejelentett csapaterősítés nem az első idén Bulgáriában. Augusztusban már 400 és 750 közötti katonát vezényeltek a Törökországgal és Görögországgal közös határának védelmére.
Fontos megjegyezni, hogy a migrációs nyomás folyamatos növekedése miatt a szomszédos Görögország is megerősítette a Törökországgal közös határának védelmét az elmúlt időszakban: október elején például 250 rendőrrel bővítette 1500 fős határőrizeti állományát.