kulcsár edina
Minden határon túlmegy a holland melegfelvonulás által rendezett fotópályázat nyertes képe.
Egy ártatlan kisgyerekről és fétisruhába öltözött, feltehetően homoszexuális férfiakról készült kép nyerte meg a holland melegfelvonulás fotópályázatát. A zsűri elmondása szerint a bizarr felvétel azért kapta meg a 2500 eurós pénzjutalommal járó fődíjat, mert hűen bemutatja, miről szól a Pride, illetve „ünnepli a sokszínűséget” - írja a holland Amstel Television 5 nevű kábeltévé csatorna internetes kiadása.
A holland melegfelvonulás Facebook-oldalán arról számoltak be a szervezők, hogy a hónapokkal ezelőtt meghirdetett fotópályázatra több mint 13 ezer képet küldtek be, és a zsűrinek nem volt könnyű dolga, amikor megnevezte a dobogós helyezetteket. Mint írták, egy szakértőkből álló zsűri és a „büszkeség nagykövetei” először 50 fotóra szűkítették a mezőnyt, majd kiválasztották a „legesztétikusabbat”, amit jövőre a legtöbb kiadványukban megjelentetnek majd.
„Ez a fotó a maga kompozíciójában – gyermek az előtérben, a háttérben Pride-ra készülő férfiak, mindenki a saját tevékenységével elfoglalva – magasztosan ábrázolja azt, ami remélhetőleg magától értetődő: hogy előítéletektől mentesen, mindannyian egymás mellett létezhetünk, békében”
- olvasható a zsűri indoklásában, miért épp a kislányról és a szadomazo ruhába öltözött meleg férfiakról készült kép mellett tették le a garast.
Lucien Spee de Castillo Ruiz, az amszterdami melegfelvonulás egyik főszervezője azt mondta, hogy egyet ért a zsűri döntésével, mivel az első helyezett fotóból sugárzik a a szabadság.
„Fiatal, öreg, transz, színes, rengetek mélység és küzdelem. Ebben minden benne van. Ez a büszkeség. Számomra ez a fotó a szabadságot jelenti. Az egész közösségünk képviselteti magát rajta”
- fogalmazott Castillo Ruiz a Post Millenial című lapnak.
Fontos megjegyezni, hogy egy neve elhallgatását kérő nő, aki a fotón szereplő kislány édesanyjának vallotta magát, azt mondta a holland sajtónak, hogy nem ismerte, de jóindulatból beengedte a házába átöltözni a szadomazo ruhát viselő férfiakat. A díjnyertes képet pedig akkor készítette el egy arra járó fotós, amikor épp elhagyták az otthonát.