tóth gabi
Az elmúlt héten elképesztő sebességgel pörögtek az események Afganisztánban. Napok alatt jutottunk el a tálibok előrenyomulásáról szóló hírektől odáig, hogy az afgán főváros, Kabul is az iszlamisták kezére került, és formálisan is átvették a hatalmat a közép-ázsiai országban.
A tálibok afganisztáni hatalomátvételével az iszlamisták kezére kerülhettek amerikai biometrikus berendezések, melyek veszélybe sodorhatják a koalíciós erőket segítő afgán civilek életét, mivel a szóban forgó eszközök segítségével olyan személyes információkhoz lehet hozzáférni róluk, mint az ujjlenyomatuk, retinájuk képe, lakcímük és az életrajzuk – mondta egy neve elhallgatását kérő amerikai tisztségviselő a The Intercept hírportálnak.
Az elmúlt húsz év során az amerikai hadsereg Különleges Műveleti Parancsnoksága (Joint Special Operations Command – JSOC) egyedi adatokat gyűjtött az afgán lakosságtól, hogy nyomon követhessék őket, és ellenőrizhessék a terrorista és bűnözői tevékenységeket az országban. A tömeges adatgyűjtés alól természetesen a nyugati csapatokat segítő afgánok sem jelentettek kivételt.
A Nemzetközi Mentőbizottság becslése szerint több mint 300 ezer afgán civil vett részt valamilyen formában a nyugati missziókban, akiknek az élete most veszélybe került, mivel a tálibok hazaárulóként tekintenek rájuk, és a fundamentalista iszlám vallásjog, azaz a saría alapján nyilvános kivégzés vár rájuk.
Az amerikai hadsereg mérnöki testülete (US Army Corps of Engineers) úgynevezett HIIDE készülékekkel gyűjtött biometrikus adatokat afgán civilekről. Ilyen eszközök kerültek most az iszlamista tálibok birtokába is, melyek segítségével központosított katonai adatbázisokból származó érzékeny információkhoz is hozzá tudnak férni. Magyarra fordítva ez annyit jelent, hogy az iszlamisták könnyedén azonosíthatják, és kivégezhetik a nyugattal szimpatizáló afgánokat.
„Naponta több ezer helybéli biometrikus adatait dolgoztuk fel. Azonosítottuk őket, hogy a hírszerzés könnyen kiszűrhesse a gyanús elemeket”
- fogalmazott a botrányt megszellőztető amerikai katonai tisztségviselő, aki azt is megjegyezte, hogy a tálibok valószínűleg nem rendelkeznek az adatok felhasználásához szükséges tudással, de a pakisztáni kémügynökség már igen, és nem kizárt, hogy ők segítséget nyújtanak majd az iszlamistáknak.
Welton Chang, a Human Rights First (HRF) nevű civil szervezet egyik vezetője szerint az amerikaiak egyáltalán nem gondoltak az adatvédelemre, vagy arra, hogy mi a teendő abban az esetben, ha a HIIDE rendszer rossz kezekbe kerül.
Fontos megjegyezni, hogy egyelőre se az amerikai Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA), sem pedig a Védelmi Minisztérium (OSD) nem kommentálta az ügyet.