kulcsár edina
Percről percre egyre drámaibb a helyzet a kabuli repülőtéren. A létesítményben rekedt emberek lényegében zsákutcába kerültek, mivel azt kívülről körbevették a tálibok, bent pedig egyetlen repülő sem tud le- és felszállni.
Miután magyar idő szerint vasárnap délután a tálibok különösebb ellenállás nélkül betörtek a kabuli elnöki palotába, és formálisan is átvették a hatalmat Afganisztánban, a nyugati nagyhatalmak őrült tempóban kezdték kimenekíteni az országban tartózkodó állampolgáraikat. A mentési munkálatok működtek is egészen addig, amíg több ezer menekülni akaró civil nem hatolt be a Kabuli Nemzetközi Repülőtérre, hogy az utolsó biztonságos útvonalon elhagyhassák az országot.
A légi kikötőt elviekben az amerikai és NATO-szövetséges csapatok tarják az ellenőrzésük alatt, a gyakorlatban viszont teljes a káosz. Az iszlamisták megtorlásától rettegő afgánon elözönlötték a kifutópályákat. Sőt, ahogy arról RIPOST is beszámolt, a nyugati állampolgárokat menekítő repülők külső borítására rengeteg civil kapaszkodott fel, majd a gép levegőbe emelkedése után a mélybe zuhantak. Nyugati sajtóhírek szerint eddig legalább heten vesztették életüket.
A Russia Today angol nyelvű orosz hírportál kedd reggel arról számolt be, hogy a tálib fegyveresek immáron körbevették a kabuli repülőteret, és mindenkire tüzet nyitnak, aki megpróbál bejutni a létesítményre. A közösség médiában terjedő felvételek tanúsága szerint az iszlamista csapatok kézifegyverekkel felszerelt katonák mellett, néhány nehezebb fegyvert, valamint több páncélozott járművet is felvonultattak a helyszínen.
Mindeközben a Kabuli Nemzetközi Repülőtér lényegében megszűnt reptérként funkcionálni, ugyanis a kifutópályákon összezsúfolódott embertömeg miatt egyetlen repülő sem tud le- és felszállni.
A német légierő (Luftwaffe) arról adott hírt néhány órája, hogy az Afganisztánba ragadt német diplomaták kimentésére három Airbus A440M típusú csapatszállító repülő indult el a németországi Wunstorfból, de gépek képtelenek voltak Kabulban landolni az ott kialakult helyzet miatt.
Markus Laubenthal altábornagy azt mondta a német sajtónak, hogy az első gépet Üzbegisztánba irányították át tankolás céljából, a második A440M pedig órákon keresztül kőrözött a kabuli reptér felett, de a leszállópályát elzáró emberek miatt végül az sem tudott leszállni. Így most minden lehetséges tervet sorra vesznek, hogyan mentsék ki létesítménybe ragadt német állampolgárokat.
Angela Merkel újságíróknak nyilatkozva hétfőn azt mondta, hogy a német hadseregnek az elmúlt 20 évben sikerült megakadályozni al-Kaidát abban, hogy megismételje 2001. szeptember 11-i, az Egyesült Államok elleni támadásait. A német kancellár azonban azt is megjegyezte, hogy minden más, ami ezután következett Afganisztánban, nem volt olyan sikeres, és nem úgy valósult meg, ahogyan azt a nyugati hatalmak eltervezték.
„A tálibok visszatérése a hatalomba különösen drámai és szörnyű”
- fogalmazott Merkel, aki részvétét fejezte ki az Afganisztánban elhunyt 59 német katona családjának.