kulcsár edina
A terroristák könyörtelenül kihasználják a kabuli reptéren uralkodó káoszt. A civilek közé vegyülve „kimentetik” magukat Afganisztánból a nyugati csapatokkal.
Egy amerikai kormányzati tisztségviselő azt nyilatkozta a Defense One című nemzetbiztonsági szakportálnak, hogy a NATO-csapatok eddig több mint 100 olyan afgán állampolgárt menthettek ki légihídon keresztül a kabuli reptérről, akik szerepelnek a hírszerző ügynökségek megfigyelési listáin, tehát potenciálisan terroristagyanús személyként kell kezelni őket. A neve elhallgatását kérő hivatalnok azt követően szellőztette meg a mellbevágó számokat, hogy egy Katarban található amerikai légibázison végzett biztonsági átvilágítás során észlelték, hogy a kabuli repülőtérről evakuált afgánok közül legalább egyvalaki a magát Iszlám Államnak nevező szunnita terrorszervezet tagja.
A tálibok afganisztáni hatalomátvétele következtében a NATO-csapatok már csak a kabuli repteret tarják ellenőrzésük alatt, hogy azon keresztül szállíthassák haza a nyugati állampolgárokat, és az intervenciós csapatok munkáját az elmúlt 20 évben segítő afgánokat. A mentési munkálatok meglehetősen zűrzavarosak, ezért a kimentett afgánok nemzetbiztonsági átvilágítását egy közbeiktatott országban (leggyakrabban közel-keleti amerikai támaszpontokon), vagy a célországban végzik el az illetékes hatóságok. Így fordulhat elő, hogy a Kabulban repülőre pakolt afgánok terroristakapcsolatai sok esetben csak akkor derülnek ki, amikor már leszálltak Európában vagy az Egyesült Államokban.
A Daily Mail kérdésére az amerikai külügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy „a hírszerzés, és a terrorizmus elleni küzdelemmel foglalkozó kormányzati szervek szakemberei minden különleges bevándorlási vízumot (SIV) kérelmező afgán esetében átvilágítást és biztonsági ellenőrzést végeznek, mielőtt beengednék őket az Egyesült Államokba.”
Úgy tudni, hogy a kabuli reptérről evakuált afgán állampolgárokat az Egyesült Államok vám- és határőrségének (CBP) ügynökei ellenőrzik biometrikus adatok, többek között arcfelismerés, íriszszkennelés és ujjlenyomatok, valamint a bűnüldözési adatbázisok alapján. Az emberek gyors és hatékony átvilágítása azonban nem lehetséges, mivel a Védelmi Minisztérium adatbázisának lehívása időigényes.
„Akár egy órát is igénybe vehet, amíg a rendszer megállapítja valakiről, hogy potenciális biztonsági kockázatot jelent-e. Ez több ezer ember esetében több ezer órát jelent. A rendszer működik, csak lassan. Időnk viszont nincs”
- fogalmazott egy kormányzati tisztségviselő, aki azt is elárulta, hogy eddig a katari Al Udeid légibázison azonosították a legtöbb biztonsági kockázatot jelentő személyt, de a rendszer lassúsága miatt vélhetően már több terroristagyanús afgánt is elérte Amerikát.
Ahogy arról a RIPOST korábban beszámolt, a nyugati nagyhatalmak közül többnek is sikerült már biztonsági kockázatot jelentő személyeket kimentenie a kabuli reptérről. A francia hadsereg például 5 olyan afgán állampolgárt szállított Párizsba, akik – közvetlenül vagy közvetett módon – kapcsolatban állnak az iszlamista tálibokkal.
Az Egyesült Királyságnak pedig egy terrorizmussal vádolt személy sikerült Birminghambe szállítania a közép-ázsiai országból a brit evakuálási program keretében.
Brüsszelben csak a hét első három napján 626-ra nőtt a nemzetközi védelmet kérvényezők száma – erről Theo Francken, az Új-Flamand Szövetség parlamenti képviselője, volt belga migrációs államtitkár számolt be a közösségi oldalain a minap. Korábban hosszú hetekre becsülték, mire az afgán válság hatása látszódhat az európai menekült statisztikákban, és most a belga főváros esetében sem arról van szó, hogy máris afgánok tömegei érték volna el az EU központját.
Ez a végső jutalom az évekig tartó törvénytelenségért. Merülj alá, és majd csak kapsz papírokat. Ez Belgium– magyarázta Francken, megerősítve, hogy most valószínűleg az évekig illegalitásban élő afgánok is „előbújnak” belgiumi papírok reményében, emiatt a hirtelen magas mutatók. A belga hatóságok eddig egyébként összesen ezernégyszáz belgát, azok afgán segítőit és más, védelem alá eső helyieket hoztak ki Kabulból.A Benelux államban némi felzúdulást okozott, hogy a menedékkérők egy részét ideiglenesen a vallóniai Spaban, a nyári árvizek által sújtott településen helyezték el.– A katasztrófa áldozatainak most az újonnan érkezőkkel kell osztozniuk azon a kevés dolgon, ami megmaradt. Értesíteni fogom a menekültügyi államtitkárt a botrányos helyzetről – mondta a helyi sajtónak Sophie Delettre, Spa liberális polgármestere, azt is kifogásolva, hogy a menekültügyi hatóságok lényegében segítség nélkül adták át a több tucat menedékkérőt a városvezetésnek. Mások az érkezők jelentette potenciális fenyegetettségről panaszkodtak, mire válaszul Ludivine Dedonder belga védelmi miniszter tegnap közölte: nem engednek be senkit, aki a legkisebb veszélyt is jelentheti Belgiumra nézve. Emlékezetes, nemrég a Het Nieuwsblad belga lap szellőztetett meg egy belső rendőrségi levelezést, amely a menedékkérők között megbúvó szélsőségekre, mint lehetséges forgatókönyvre figyelmeztetett. Közben Brüsszelben nem csak a statisztika szempontjából fokozódik a menekülthelyzet.Közel kétszázötven, zömében afrikai bevándorló elfoglalt egy egykori banképületet, s papírokat követelnek maguknak.Akadnak olyanok is közöttük, akik gyakorlatilag már egy évtizede a Benelux államban élnek, ám dokumentáció hiányában nem férnek hozzá a szociális ellátórendszerhez – derült ki a belga közszolgálati televízió, az RTBF friss beszámolójából. A menedékkérők úgy hivatkoznak magukra, mint akikről a belga kormány, a zömében balliberális pártokat tömörítő, úgynevezett „Vivaldi-koalíció” megfeledkezett. Rövid időn belül ez már a sokadik hasonló épületfoglalás a városban. Lapunk többször cikkezett róla, hogy több száz illegális bevándorló egy belvárosi templomban éhségsztrájkolt hónapokig, mire sikerült egyezségre jutniuk a belga kormánnyal.