kulcsár edina
Kína és Amerika között beindult a diplomáciai adok-kapok, miután Joe Biden utasítást adott a koronavírus-járvány eredetének feltárására.
Peking azzal vádolta meg Washingtont, hogy a járványért felelős Sars-Cov-2 koronavírus eredetét vizsgáló kutatásokat politikai nyomásgyakorlásra kívánja felhasználni, miután Joe Biden amerikai elnök 90 napos ultimátumot adott a szövetségi titkosszolgálatoknak, hogy adjanak megbízható és konkrét válaszokat a koronavírus származásával kapcsolatban – írja a Russia Today angol nyelvű orosz hírportál.
„Kettőzzék meg az erőfeszítéseiket, hogy kiderüljön, honnan ered a koronavírus. Két forgatókönyv valószínű, az egyik valószínűbb, mint a másik, de mindkettőről kicsi vagy közepes a meggyőződése a hírszerzésnek” – fogalmazott Biden, melynek hallatán a kínai diplomácia nagyágyúi azonnal aktivizálták magukat.
Csao Li-csien, a kínai külügyminisztérium szóvivője csütörtök reggel arra szólította fel az Egyesült Államokat, hogy a másokra való mutogatás helyett inkább gondolkodjon el a saját szerepéről a világjárványban. És vessen számot az országban regisztrált 33 millió koronavírus-fertőzöttről, és arról 600 ezer emberről, akik elhunytak a Covid-19 betegségben.
”Mennyire tiszta Amerika lelkiismerete? Annak az Amerikának, ami több mint 200 biológiai laboratóriumot üzemeltet a saját területén. Hány és hány titok lehet ezekben a laborokban?„
- mondta a külügyi szóvivő, aki a beszédében külön kiemelte az amerikai hadsereg által üzemeltetett Fort Detrick labort, melynek a nevéhez több híressé vált incidens is köthető.
A Maryland északi részén található Fort Detrick egykor a Védelmi Minisztérium (Pentagon) biofegyver-programjának központja volt, ma pedig több olyan szövetségi ügynökségnek ad otthon, melyek a világ leghalálosabb fertőző betegségeinek kutatására összpontosítanak, beleértve a himlőt, a lépfenét és az ebolát.
A 800 hektáros kutatókomplexum működését többször is fel kellett függeszteni az elmúlt évtizedekben. A legnagyobb ilyen jellegű esemény 2009-ben következett be, amikor kiderült, hogy a Hadsereg Fertőző Betegségkutató Intézete (USAMRIID) olyan veszélyes baktériumokat és vírusokat tárolt itt, melyek nem szerepeltek a hivatalos dokumentációban.
2019 októberében szintén történt egy nagyobb leállás, miután az amerikai járványügyi központ (CDC) megállapította, hogy a laboratórium nem megfelelő biztonsági intézkedések mellett ártalmatlanította a veszélyes hulladékot.
Csao Li-csien úgy vélekedett, hogy az Egyesült Államokat “nem érdeklik a tények és az igazság”, majd utalás szintjén azt mondta, hogy a koronavírus egy amerikai laborból szökött meg vagy az amerikai hadsereg hurcolta be Vuhanba.
Ahogy arról a RIPOST korábban beszámolt, az amerikai politikusok, és a tudományos közélet egyre inkább hajlik arra, hogy az új típusú koronavírust mesterségesen hozták létre. Az amerikai szövetségi törvényhozás Hírszerzési Bizottságának (Intelligence Committee) republikánus tagjai szerint a rendelkezésre álló bizonyítékok azt mutatják, hogy az új típusú koronavírusa Vuhani Virológiai Intézetből szabadult ki, ezért arra szólították fel a Joe Biden vezette kabinetet, hogy a legfelsőbb szinteken gyakoroljanak nyomást Kínára, és szorgalmazzanak egy teljes körű vizsgálatot a világjárvány forrásának pontos meghatározása céljából.
A hónap elején ráadásul 18 virológus, mikrobiológus és járványügyi szakember nyílt levelet tett közzé a méltán híres Science című tudományos folyóirat internetes kiadásában, melyben kategorikusan kijelentették, hogy „életképes” az elmélet, mely szerint a világjárványért felelős Sars-Cov-2 koronavírus a vuhani Virológiai Intézetből (WIV) szökött meg.