kulcsár edina
Az orosz vakcinát forgalmazó cég klinikai vizsgálatot indított a rákos betegek körében, itt vannak az első eredmények.
Alekszandr Gincburg akadémikus, az orosz vakcinát fejlesztő Gamaleja Intézet igazgatója nemrég bejelentette, hogy elindultak az orosz Szputnyik V vakcina vizsgálatai kifejezetten daganatos betegséggel küzdők körében.
Gincburg közölte, az elsődleges tapasztalatok már a rendelkezésükre állnak, és azt mutatják, hogy nyugodtan lehet adni a Szputnyik V vakcinát rákos betegeknek is, nincs olyan daganatos betegség, amelynél ellenjavallt lenne.
Azt azonban hozzátette: kivételt képeznek azok az esetek, amikor a beteg kemoterápiát kap, vagy olyan gyógyszereket szed, amelyek elnyomják a sejtek szaporodását.
„Ha a beteg ilyen gyógyszereket szed, akkor az oltás ugyan nem árt neki, de nem is lesz hatásos, mert nem aktivizálódnak a védelmi funkciók, és antitestek sem termelődnek” – magyarázta a szakember.
Kibővítették azok körét, akiket az orosz vakcinával oltanak Argentínában – bizonyos feltételekkel.
Az ajánlás szerint ezentúl beoltják az orosz vakcinával az olyan várandósokat, szoptatós anyákat és autoimmun betegségekben szenvedőket, akik:
1161 idős beoltott 15,2%-ánál influenzaszerű tünetek jelentkeztek, 5,4%-uk tapasztalt duzzanatot az oltás helyén, 2,5%-uk pedig gyengeségről számolt be.
Súlyos tünetek az oltást követően mindössze 68 főnél jelentkeztek, ám ezek egyike sem a vakcina miatt történt.
Mi az a vektorvakcina?
„A vektorvakcina úgy működik, hogy a koronavírus tüskefehérjéjének a genetikai kódját juttatja el a sejtjeinkhez, méghozzá úgynevezett adenovírusokkal. Ezek a Szputnyik V esetében humán adenovírusok, olyanok, amelyek igen ritkán okoznak fertőzést, tehát nem vagyunk immunisak rá. Éppen ezért lehetnek hatásosak, hiszen nem alakult ki ellenük védettség korábban” – magyarázta Tóth Sándor virológus.