kulcsár edina
Olaszország és Franciaország elismerte, hogy az AstraZeneca oltás betiltása politikai okokból történt, mivel szerintük az Európai Unió „duzzog” a Brexit miatt. A két ország vezetője tegnap azt nyilatkozta, amint az Európai Gyógyszerügynökség zöld utat ad, folytatják vele az oltást.
Vérrögtől való félelemre hivatkozva 20 európai ország felfüggesztette az AstraZeneca oltását. Mindezt annak ellenére, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szerint a vakcina biztonságos. Tegnap délután azonban Olaszország és Franciaország meggondolta magát.
Mario Draghi olasz miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök elismerte, hogy az AstraZeneca oltóanyag betiltása politikai okokból történt – adta hírül a The Sun. A két politikus egyetértett abban, hogy újrakezdik az oltást az oxfordi vakcinával, miután az Európai Gyógyszerügynökség csütörtökön engedélyt ad rá.
Ahogy azt a The Sun is hírül adta, az olasz és a francia miniszterelnök szerint az EU duzzog, amiért az Egyesült Királysághoz és az Amerikai Egyesült Államokhoz képest az AstraZeneca csigatempóban vezeti be az oltóanyagát. A lap idézte Clement Beaune francia európai miniszter Radio Classique-nek adott nyilatkozatát is. Beaune szerződésszegésre hivatkozik. A politikus azt mondta, hogy az EU-nak „nyomást kell gyakorolnia” az AstraZenecára, hogy arra kényszerítse, hogy több adagot juttasson el az Európai uniós országokba, még akkor is, ha milliónyi adag fekszik a hűtőkben – olvasható a The Sun keddi számában.
Jelentések szerint az európai országok 14,9 millió AstraZeneca oltást kaptak, amelyekből mindössze 7,3 milliót használtak fel. Sokak szerint ezzel életeket kockáztatnak az európai vezetők.
Anthony Browne angol konzervatív képviselő szerint az európai vezetőket „a politika, nem pedig a tudomány” vezérelte a döntésükben és hozzátette, hogy az Európai Unió „Brexit miatti duzzogása” életekbe fog kerülni.
Angela Merkel kancellárt több német politikus is bírálta. Karl Lauterbach például hibának nevezte az AstraZeneca vakcina mellőzését. Megítélése szerint a vakcina „életmentő” lehet a harmadik hullámban, amely most az országukat sújtja.
A vezető belga virológus, Marc Van Ranst kijelentette: „Az AstraZeneca oltás leállításának mellékhatásai a kórházi ápolás, a hosszútávú szevkárosodás és a halál.”