kulcsár edina
Újabb veszélyes covid-mutáció bukkant fel Európában, ez is a briteknél. A nigériai variánsról január végén még úgy hitték, nem jelent veszélyt.
Újabb veszélyes covid-mutáció bukkant fel a kontinensünkön, ezúttal is Nagy- Britanniában. A nigériai törzs nem ismeretlen már a tudósok előtt: csak eddig úgy hitték, Afrikában marad, valamint nem sorolták a legveszélyesebb mutációk közé.
Dr. Simon Clarke, a Reading Egyetem sejtmikrobiológiai docense azonban most arra figyelmeztetett, hogy a törzs ellenálló lehet a jelenlegi oltásokkal szemben.
Az Edinburgh-i Egyetem kutatói állítólag 32 esetet találtak, akik a B1525 covid-mutációval fertőződtek meg Nagy-Britanniában – írja a Mirror.
Az egyetem szakértői szerint ez az új törzs tartalmazza a tüskefehérje E484K mutációját, ezt találták meg a dél-afrikai és a brazil változatban is. Úgy gondolják, hogy ez segíti a vírust abban, hogy kikerülje az azt legyőző antitesteket.
Dr. Clarke úgy nyilatkozott: még nem tudják, mennyire fog ez a covid-mutáció elterjedni.
„Ha azonban ez bekövetkezik, akkor bajban leszünk, mert a vakcinák nem lesznek elég hatásosak. Minden esetre folyamatosan teszteljük ezt a mutációt, hogy minél többet megtudjunk róla.”
Az első esetet Nigériában fedezték fel, majd később már több tucatot. Az Egyesült Királyságban eddig 33 esetet tártak fel, ehhez több mint 70 ezer vizsgálatot végeztek el.
Az Edinburgh-i Egyetem csapata szerint a B1525 változatból több mint 100 esetét találták szerte a világon.
Mi lehet ellene mégis hatásos?
Egy új tanulmány szerint a Pfizer/BionTech vakcinája hatékony a dél-afrikai koronavírus-változattal szemben. A texasi University Medical Branch kutatói Galvestonban megállapították, hogy a vakcina az N501Y és E484K mutációval semlegesíti a vírust. A New York-i Egyetem szakértői állítólag azt is felfedezték, hogy az oltóanyag által előállított immun-antitestek még mindig képesek elpusztítani a vírust, bár a szervezet nem termelt annyi antitestet. Ugyanezt állítják az inaktivált vakcináikról a kínaiak: szerintük hatásos az új mutációkkal szemben is, csupán a hatékonysága csökken. Sőt, az ő álláspontjuk szerint, ha szükséges lesz fejleszteni a vakcinát, akkor azt ők két hónap alatt képesek lesznek megtenni, szemben más technológiával.