tóth gabi
Körülbelül 51 ezer olyan ember érkezett idén Németországba, akinek nem tudni a nevét, származását és életkorát.
A német szövetségi belügyminisztérium tájékoztatása szerint 2020-ban az országba belépő felnőtt migránsok több mint fele semmilyen személyazonosításra alkalmas dokumentumot sem tudott bemutatni az őket regisztráló hatóságoknak - írja NTV német hírcsatorna internetes kiadása.
„A személyazonossági okmányok nélkül menedékkérelmet igénylők aránya 51,8 százalék volt 2020-ban” – fogalmazott Horst Seehofer német belügyminiszter Linda Teuteberg szabadelvű demokraták (FDP) politikusának kérdésére válaszolva.
„A menedékjogi rendszerünk számára hatalmas kihívást jelent az a tény, hogy menedékkérők több, mint felét nem tudjuk azonosítani megfelelő dokumentumok alapján” – tette hozzá Linda Teuteberg.
A német Szövetségi Migrációs és Menekültügyi Hivatal (BAMF) tájékoztatása szerint 2020-ban összesen 102 581 új menedékjog iránti kérelmet nyújtottak be Németországban, melyek több mint negyede, vagyis 26 520 kérelem a menedékkérőktől született gyermekek részéről érkezett egy jogi képviselőn keresztül.
A Németországba érkezett migránsok 190 608 különböző személyazonossági okmányt nyújtottak be hitelesítés céljából az illetékes hatóságoknak. Ezeknek a dokumentumoknak körülbelül 2,36 százalékáról, vagyis 4488 darabról kiderült, hogy hamisítvány volt. A minisztérium ugyanakkor rámutatott arra is, hogy egyetlen menedékkérő akár több dokumentumot is benyújthat, így a számból nem lehetett megállapítani, hogy hány ember nyújtott be hamis iratokat pontosan. Szakértők szerint jelentősen többen, mint amennyiről a hatóságoknak tudomásuk van jelenleg. Németország migrációs szempontból néhány éve két tendenciát él meg egyszerre: míg külföldiek költöznek be az országba, addig a németek közül többen hagyják el az országot, mint amennyien visszatérnek. 2016 és 2018 között 295 ezer némettel több emigrált Németországból, mint ahányan hazatértek – derült ki a szövetségi kormány 2018-as migrációs jelentéséből, amiről a Welt és a ZDF is beszámolt. (Azért 2018-as, mert a bevándorlási hivatal szakértői többféle adatforrást is felhasználnak számításaikhoz.) A jelentés szerint az, hogy több német hagyja el az országot, mint ahány állampolgár visszaérkezik, egy 1993 óta tartó tendencia, de 2004-ig összességében pozitív volt a mérleg a világ más országaiból betelepülő németeknek köszönhetően.
A Szövetségi Statisztikai Hivatal migrációs adatai szerint az elvándorlás Németországból 2005 és 2015 között évente átlagosan 39 ezer fős volt, ezután viszont évi 100 ezer embert jelentett. Ennek hátterében valószínűleg a módszertan változása áll, amiről azt mondják a szakértők, hogy az új számítási mód megbízhatóbb, mint az előző, azaz már 2016 előtt is jóval több német hagyhatta el az országot, mint a statisztikák mutatják.
Mindeközben a külföldiek beköltözése továbbra is történelmi magasságokban van: nettó 460 ezerrel lettek többen 2018-ban. Azért nettó, mert 1 millió 384 ezer külföldi érkezett, de 924 ezer közben elhagyta Németországot. Ugyanakkor ez csak a hetedik legmagasabb szám a Német Szövetségi Köztársaság történetében:
gyarapodtak.
Azóta folyamatosan csökken a külföldről érkezők száma, ahogy nem mellesleg a menedékkérőké is. A 2017-es úgy 200 ezer menedékkérelem után 2018-ban 161 ezret indítványoztak, tavaly pedig 140 ezer körül lehetett a menedékkérelmek száma.
2018-ban a 460 ezer külföldi közül a legtöbben másik EU-s tagállamból érkeztek. A nettó migrációs lista élén a román állampolgárok állnak (62 ezren), őket a horvátok és a bolgárok követik (25-25 ezer fővel).