kulcsár edina
A lengyel kormánynak elege lett abból, hogy a nagy közösségi médiumok előszeretettel törölnek nekik nem tetsző bejegyzéseket szelektíven alkalmazott gumiszabályokra hivatkozva.
Egy új lengyel törvényjavaslat alapján akár 8 millió zloty, azaz átszámítva körülbelül 650 millió forint büntetést is kaphatnak a közösségi médiumok, ha úgy távolítanak el bejegyzéseket vagy korlátoznak fiókokat, hogy azok egyébként semmilyen formában sem sértik meg az ország szólásszabadsággal kapcsolatos törvényeit – írja a Russia Today angol nyelvű orosz hírportál.
Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter elmondása szerint a kerületi bíróságok rendszerén belül egy új bírói testületet szeretnének létrehozni, ami a szólásszabadság védelméért lesz felelős. Itt nyújthatnának be panaszt azok a személyek, akiknek a bejegyzését felételezhetően jogsértő módon törölték a nagy közösségi oldalak valamelyikéről. A testületnek 7 napja lenne a panaszok elbírálására, és ha a felhasználó javára döntenek, akkor a tartalom visszaállítását kérik majd az érintett médiumtól, ami akár 8 millió zlotyiig terjedő pénzbírságot is kaphat, ha erre nem hajlandó.
„Az ideológiai cenzúra áldozatait igazságtalanul semmisítik meg a közösségi média platformjain, mert olyan véleményt nyilvánítanak, és olyan értékekre hivatkoznak, melyek nem tetszenek egyes csoportoknak. Ezek a csoportok egyre erőteljesebben befolyásolják a közösségi média működését. A felhasználóknak éreznie kell, hogy a jogaik védettek. A törvényes beszéd cenzúrája nem lehetséges. A szólás és a viták szabadsága a demokráciánk lényege„
– fogalmazott egy sajtótájékoztatón a törvényjavaslattal kapcsolatban Zbigniew Ziobro.
A cenzúrázási ügyek elbírálásán kívül az új bírói testületnek feladata lesz még a törvénysértő tartalmak letiltásának kérvényezése a közösségi médiumoktól. Ezenkívül az internetes zaklatási ügyek is hozzájuk kerülnek majd.
A törvénytervezettel kapcsolatban az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára, Sebastian Jerzy Kaleta azt mondta, hogy az minden tekintetben összeegyeztethető az Európai Bizottság digitális szolgáltatási törvényeivel. Szerinte a lengyel szabályozás minden korábbi kísérletnél hatékonyabban fogja a szólásszabadsággal kapcsolatos törvények betartására kényszeríteni az olyan nagy közösségi médiumokat, mint a Facebook, a Twitter és az Instagram.
”Lengyelország a saját szabályai szerint akarja megvédeni a véleménynyilvánítás szabadságának alkotmányos jogát. Vita esetén a bíróságoknak kell döntenie a törvények esetleges megsértéséről„
- tette hozzá az államtitkár.
A minden tekintetben újítónak számító lengyel törvényjavaslatnak hamar híre ment a közösségi médiában. A Twitteren rengeteg amerikai felhasználó kérte azt Donald Trumptól, hogy rendelet útján vezessen be hasonló szabályozást az Államokban, elvéve ezzel a közösségi médiumok kedvét a választási kampány során tapasztalt pofátlan cenzúrázási gyakorlattól.