tóth gabi
Legújabb kutatások szerint a denevérek saját önszántukból vonulnak el társaiktól.
Ha betegség támadja meg a vámpír denevérek egyik példányát, akkor önként elszigetelődik vagy a társai kényszerítik rá, ezáltal lassítva a betegség terjedését egy új tanulmány szerint.
Erre a viselkedésre a tudósok még laboratóriumi vizsgálatok során jöttek rá, de most a vadonban is sikerült dokumentálni. Hogy megbizonyosodjanak az emlősök reakciójáról, az amerikai kutatók 31 nőstény felnőtt denevért fogtak el és a csoport felét endotoxinokkal oltották be, amik stimulálják az immunválaszukat. Míg a másik felük sóoldatott kapott.
Az elkövetkező három napban a kutatók közelségérzékelőket ragasztottak a denevérekre, visszaengedték őket természetes közegükbe és nyomon követték a bekövetkezett változásokat. A „beteg” denevérek a következő órákban átrendeződtek és kevesebb időt töltöttek társaikkal. Átlagosan néggyel kevesebb társsal érintkeztek, mint az egészségesek – írja az Independent.
„Az érzékelők csodálatos új információkat szolgáltattak arról, hogy a vámpír denevérek társas viselkedése hogyan változik óráról-órára, sőt percről-percre nappal és éjszaka folyamán, még akkor is, ha egy üreges fa sötétségében vannak elrejtve” – nyilatkozta a tanulmányt vezető professzora, Simon Ripperger az Ohio Állam Egyetemről.