kulcsár edina
A terrorista, akinek a nevéhez egy több, mint 200 halálos áldozattal járó merényletsorozat köthető, jó eséllyel Európában fog új életet kezdeni.
Feltételesen szabadlábra helyezhetik az al-Káida nevű dzsihadista terrorszervezet egyik alapítójának, Oszáma bin Ládennek az egykori szóvivőjét. A 60 éves Adel Abdel Bary (ismertebb nevén: Bari) jelenleg egy szigorúan őrzött szövetségi börtönben raboskodik az Egyesült Államokban, de a koronavírus-járvány, illetve a jó magaviselete miatt a büntetésének tényleges letöltése előtt 4 évvel(!), akár már jövő héten szabadulhat – írja a The Times internetes kiadása.
Adel Abdel Bary azzal vált hírhedté, hogy oroszlánrészt vállalat az 1998-as kenyai és tanzániai bombatámadások kitervelésében és végrehajtásában. Az előbbi merénylet során egy terroristák vezette autóba szerelt nagy erejű bomba robbant a kenyai Nairobi városában, az amerikai nagykövetség hátsó udvarán. A robbanás 213 ember halálát okozta, és több mint 4000-en megsérültek. A robbanást tűzharc előzte meg a terroristák és az őrök között, aminek hallatán többen is az ablakokhoz siettek az épületen belül. Ha nem teszik, sokan közülük túlélhették volna a támadást, ugyanis a detonáció erejétől berobbant ablaküveg bizonyult halálosnak a legtöbb esetben.
A kenyai támadással szinte egy időben a tanzániai Dar es-Salaam városában is támadás érte az amerikai nagykövetség épületét. Itt tíz ember vesztette életét, 54-en pedig megsebesültek.
A terrortámadások után egy évvel Barit az Egyesült Királyságban tartóztatták le, miután menedékjogot kért és kapott a szigetországban. Ennek a megszerzésében aktívan segített neki a Soros György nevéhez köthető, magát civilnek valló Amnesty International nevű jogvédő szervezet.
Az őrizetbevétele után egy majdnem egy évig húzódó jogi csatározás következett, mely végén a britek kiadták Barit az Egyesült Államoknak. A tengeren túl végül csak 2015-ben született jogerős bírósági ítélet ellene egy vádmegállapodás keretein belül. Bari kitálalt a terrorista barátairól, illetve elismerte, hogy részt vett az afrikai terrortámadások kitervelésében, cserében pedig 25 év börtönnel megúszta a dolgot. A büntetése ráadásul 9 évre csökkent, ugyanis a bíró figyelembe vette azt a 16 évet, amit előzetes letartóztatásban töltött.
Egy gyors fejszámolás után tehát kiderülhet: Bari büntetéséből még 4 év van hátra. Az amerikai hatóságok mégis a szabadlábra helyezését fontolgatják, ugyanis a túlzsúfolt börtönök különösen veszélyesek járványügyi szempontból. Ráadásul Bari már veszélyeztetett korcsoportba tartozik a maga 60 éves korával.
Sajtóértesülések szerint az ex-terrorista feltett szándéka, hogy a szabadulása után visszatér Európába. Egészen pontosabban Londonban szeretne letelepedni és új életet kezdeni, ugyanis több családtagja is a brit fővárosban él.
Meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva a Times arról ír, hogy a brit külügyminisztérium már megkezdte a tárgyalásokat Washingtonnal Bari ügyével kapcsolatban. „Ez a férfi nem olyan, aki egyszerűen csak újra Nagy-Britannia utcáin járhat majd. Potenciális kockázattal járna a jelenléte, ezért nem engedhetjük be gondolkodás nélkül” – fogalmazott a konzervatív hírportálnak egy neve elhallgatását kérő kormányzati tisztségviselő.
Az biztosnak látszik, hogy a dzsihadista férfit nem tudják a terrorizmus megelőzésére és nyomozására vonatkozó, úgynevezett TPIM törvény alapján kitiltani az országból, mivel a bűnei miatt kiszabott ítéletet már letöltötte. Arról nem is beszélve, hogy a származási országába, azaz Egyiptomba sem toloncolható vissza, ott ugyanis a távollétében halálra ítélték.
A terrorista szakma egyébként Bari családjában igen nagy népszerűségnek örvend. Fia, Abdel-Majed Abdel Bary például a londoni „rap karrierjét” adta fel pér évvel ezelőtt, hogy a magát Iszlám Államnak nevező dzsihadista terrorszervezet oldalán harcolhasson Szíriában. A húszas évei elején járó srácról több fotó is megjelent a közösségi médiában, ahogy lenyakazott keresztények fejével pózol a kamerának. Abdelt végül idén év elején tartóztatták le Spanyolországban, miután menekültnek álcázva magát megpróbált visszatért az Európai Unióba.