tóth gabi
A hatmilliós skandináv ország vezetése megunta, hogy a jogerősen kitoloncolt menedékkérők a nyakukon maradnak.
Dániában – ahogy Nyugaton mindenhol – hatalmas problémát jelentenek azok az elutasított menedékkérők, akik eltűnnek a hatóságok látóköréből, így az ellenük hozott kitoloncolási végzést szinte lehetetlen végrehajtani. Az elutasított menedékkérők egy része jogi úton próbálja megakadályozni, hogy haza kelljen térnie a származási országába, a többségük viszont hamis papírokat vásárol magának a feketepiacon, személyazonosságot vált, és vígan éli tovább az életét Európában.
A dán kormánynak ebből a patthelyzetből lett végleg elege, ezért napokon belül benyújtják a parlament elé az úgynevezett „hazatelepítési törvénytervezetet”, melytől az elutasított menedékkérők hazatoloncolásának felgyorsítását várják – írja a TV2 dán tévécsatorna honlapja.
A törvénytervezet többek között lehetőséget biztosítana a kitoloncolás előtt álló migránsok telefonjainak megfigyelésére. A készülékekről begyűjtött adatokból ugyanis pontosan látszana, hogy hol tartózkodnak az országban, vagy épp milyen módszerekkel próbálják kicselezni a hatóságokat. Mattias Tesfaye dán bevándorlási miniszter szerint sok dániai menedékkérő a YouTube-ot, a Snapchat-et, a Messenger-t, és hasonló platformokat használ arra, hogy a sorstársaival megbeszélje a terveit.
„Nagyon meglepő számomra, hogy a kitoloncolás előtt álló bevándorlókkal szemben nem igazán használjuk ki a lehetőségeinket. A mobiltelefonjaik megfigyelésével ugyanis könnyen megállapíthatnánk az állampolgárságukat és terveiket is” – fogalmazott Mattias Tesfayea a TV2-nek adott interjújában.
A totális megfigyelés egyébként csak az egyik pontja a migránsok kitoloncolását felgyorsító törvénytervezetnek. Emellett 20 ezer dán koronát, azaz körülbelül 1 millió forintot is adnának annak a jogerősen kitoloncolt menedékkérőnek, aki együttműködik a hatóságokkal, és annak rendje és módja szerint elhagyja az országot.
A törvényjavaslat nem aratott osztatlan sikert a dán kormánypártok között. A 13 parlamenti képviselővel rendelkező Vörös-Zöld Szövetség szóvivője, Rosa Lund például így fogalmazott: „ez a törvény lehetőséget biztosítana arra, hogy kormány egy zsák pénzzel vásárolja meg a menekültek szabadságát, ami minden, csak nem humánus megoldás.”
A hivatalos adatok szerint Dániában jelenleg körülbelül 1000 kitoloncolás előtt álló migráns tartózkodik, akik közül sokan már több, mint 5 éve él az országban illegálisan.