kulcsár edina
Az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatalának legfrissebb jelentése rámutat, hogy jelenleg 650 000 migráns vár arra az észak-afrikai Líbiában, hogy a tengeren keresztül Európába indulhasson.
Az Il Giornale nevű tekintélyes olasz lap számolt be elsőként az ENSZ által közzétett riasztó adatokról. A jelentés kitér arra, hogy a koronavírus-járvány egészen biztosan hatással lesz az embercsempészekre és ezáltal a tömeges migrációra is, de egyre kevésbé lehet megjósolni, hogy a dolgok milyen fordulatot vesznek. A járvány súlyos gazdasági hatásai miatt ugyanis egyre valószínűbb, hogy mind többen döntenek majd úgy Afrikában, hogy egy jobb élet reményében Európában próbálnak szerencsét. A tanulmányban idézett felmérés szerint a Líbiában regisztrált 650 ezer migráns többségét nem tántorítja el a járvány miatt hozott szigorítások.
A legtöbben hajlandóak többet fizetni az embercsempészeknek, csak útnak indulhassanak a kontinensünk felé. Az olasz parti őrség pedig jelezte, hogy az ország déli részén jelentősen nőtt az elmúlt napokban az újonnan érkezett illegális bevándorlók száma. A világjárvány alatt kevesebben érkeztek Olaszországba, őket a part közelében lévő hajókon helyezték karanténba. Egy korábbi sajtóhír szerint ez meglehetősen sokba került az olasz adófizetőknek. Egy migráns havi ellátása elérte a négyezer eurót (kb. 1,3 milli forint).
Dánia és Ausztria együtt állítaná meg az illegális bevándorlást
A dán és osztrák kormány egy közös program keretében úgy döntöttek, hogy összesen kétmillió eurót (700 millió forint) áldoznak arra, hogy megerősítsék az észak-afrikai Tunézia határőrségét. A pénzen kívül európai szakembereket is küldenek a kiképző központba, ahol a határőröknek megtanítják, hogy miként lehet a leghatékonyabb módon lefülelni az illegális határátlépőket. Az osztrák belügyminiszter a projekttel kapcsolatban nagyon pozitív, és azt szeretné, ha ez más uniós országoknak is példaként szolgálna.
A tárcavezető szerint nem titkolt szándék, hogy ezzel az akcióval az értelmetlen halálozásokat is megakadályozzák. Évente ugyanis tömegesen fulladnak a Földközi-tengerbe azok, akik különböző lélekvesztőkön próbálják megtenni az Afrika és Európa közti távolságot. A dán belügyminiszter pedig arról beszélt, hogy minél kevesebb migráns érkezik hozzájuk, annál inkább tudnak segíteni a már náluk lévő menedékkérőknek.