kulcsár edina
Olaszország és Málta is úgy döntött, hogy lezárják kikötőiket a migránsokat taxiztató nem állami szervezetek (NGO) hajói előtt. Ennek ellenére egyre több migráns próbál Afrikából Szicília szigetére jutni.
A koronavírus-járvány miatt az olasz hatóságok úgy döntöttek, hogy Olaszország nem számít biztonságos országnak, ezért a kikötőiket lezárják a feléjük tartó migránsokat szállító NGO-hajók előtt. Azonban úgy tűnik, hogy hiába a szigorítás, a migránsok ugyanis rendületlenül érkeznek Szicília partjaihoz. Roberto Ammatuna, Pozzallo város polgármestere például azt állítja, hogy az embercsempészek új trükkhöz folyamodtak.
Szerinte a nagyobb hajókkal elhozzák az illegális bevándorlókat a part közelébe, majd gumicsónakokra teszik őket, amivel már egyedül érik el a partokat.
Legutóbb húsvét vasárnap érkezett ilyen módon száz migráns a város kikötőjébe. A bevándorlók között kizárólag fiatal férfiak voltak. A városvezető megtiltotta, hogy a migránsokat a város befogadó központjába vigyék. Előbb koronavírus-tesztnek vetették alá őket, aminek során kiderült, hogy egy 15 éves egyiptomi elkapta a betegséget. Nello Musumeci, Szicília régió elnöke a hírek hallatán azt követelte, hogy az illegálisan érkező migránsokat egy hajón helyezzék két hétig karanténba, majd a többi eu-s tagállam között osszák szét őket.
A politikus szerint Szicília lakossága egyre jobban aggódik a migránsok által hozott betegségek miatt, és az országukat így is eléggé sújtja a világjárvány. A Sea Watch nevű német nem állami szervezet nem törődve a koronavírus-járvánnyal, továbbra is azt szajkózza, hogy az európai tagállamoknak be kellene fogadni a migránsokat. A szervezet szerint az unió döntéshozói hibásak azért, hogy az elmúlt napokban több bevándorló is belefulladt a Földközi-tengerbe. A Sea Watch úgy gondolja, hogy nem a kikötőket kellene lezárni, hanem a bajba jutott migránsoknak kellene segíteni. A máltai kormány erre a következőképpen reagált:
Már nem tudjuk kezelni a menedékkérőket, mivel az ország erőforrásait kimeríti a járvány elleni harc.
Az ország külügyminisztere szerint ráadásul a menekülteket segítő civil szervezetek az embercsempészetet ösztönzik.