kulcsár edina
Az áldozatok családjai akár bíróságra is mennének.
Egyre nő a harag az olaszokban, az áldozatok hozzátartozói – és már az ügyészségek is – keresik a járvány elharapózásának felelőseit. Azokat, akik szerintük felelősek azért, hogy Olaszországban több mint 25 ezer ember halt bele a koronavírusba.
Az állami igazságszolgáltatás már meg is kezdte annak a felderítését, van-e olyan, aki okolható azzal, hogy ilyen súlyossá vált a helyzet. A lombardiai Bergamo melletti Alzano kórházában történtek miatt már vizsgálat is indult. A kórházban kezdetben nem ismerték fel a vírust, így az osztályokon át terjedhetett, sőt a kórházból is kijuthatott.
Maria Cristina Rota bergamói ügyész elmondta, azt is megfontolják, lehetséges-e azon idősotthonok igazgatói ellen emberölés miatt vádat emelni, amelyekben összesen több száz ember hunyt el. Volt olyan, ahol megtiltották a személyzetnek, hogy maszkot viseljenek, mert az megijeszthette volna a bennlakókat. Míg a kórházakra nagyon komoly figyelem hárult, az idősotthonok lettek „a járvány lőporos hordói” – írta a Reuters. Noha az első észak-olaszországi településeket már február 23-án helyezték vesztegzár alá, az otthonokban a látogatást csak március közepén tiltották meg, így fordulhatott elő az is, hogy a bergamói idősotthonok minden ötödik lakója elhunyt a koronavírus miatt.
Az áldozatok hozzátartozói közül mostanáig több mint 45 ezren csatlakoztak a NOI Denunceremo (Vádolni fogunk) nevű Facebook-csoporthoz. A csoport tagjai szerint a hatóságok nem tettek meg mindent azért, hogy szeretteik túléljék a járványt, gondatlanok voltak, és nem cselekedtek időben. Ahogy a csoport leírásában olvasható,
ez a csoport az igazságra és az igazságosságra való igény miatt született meg, hogy békét biztosítsunk a halottainknak, akiknek a koronavírus-világjárvány miatt illő temetése sem lehetett.
A csoportot a koronavírusban az édesapját elveszítő bergamói Luca Fusco hozta létre. Megadta az email-címét is, hogy bárki el tudja mondani a történetét anélkül, hogy kilétét fel kellene fednie. De csakhamar névvel együtt kezdtek el az oldalra posztolni az áldozatok hozzátartozói.
Sokaknak hasonló a története, az influenzával tévesztették össze a koronavírust, otthon lázasan fekvő betegeknek pedig paracetamolt írtak fel. A csoport tagjai között vannak, akik mindkét szülőjüket a járvány miatt veszítették el.
Olaszországban is elsősorban az időseket sújtja a betegség, de vannak fiatalabb áldozatai is. Így a 18 éves Martina Salerni 54 éves édesapja, aki nyolc napon át feküdt otthon lázasan, köhögve, míg fogadta a kórház Abruzzóban.
A fájdalmunk most haraggá válik és igazságot követelünk. A mi történetünk azonos sok másik családéval. Akárki is volt az, aki elkövette a hibát, felelnie kell érte
– idézte a lányt a Guardian.
Egy Bergamo melletti településen él a 48 éves Laura Capelli, akinek a nagybátyját benyugtatózták, mert állandóan vakarta az arcát a maszknál. Pár órával később meghalt. Egy orvos később Capellinek azt mondta, azért csinálták ezt, mert kellett a hely egy fiatalabb páciensnek. „Az az érzésem, hogy mindent el akarnak hallgatni. Most a közös fájdalom ideje van, de a jövőben igazságot akarok” – nyilatkozta.
A 35 éves Diego Federici édesanyja azután hunyt el, hogy az orvosai úgy döntöttek, nem intubálják. Apja négy nappal korábban halt meg. Federici azért is csatlakozott a csoporthoz, mert nem akarja elfogadni, hogy két, egyébként egészséges ember néhány nap különbséggel haljon meg. „Senki sem adhatja vissza a szüleimet, de ha valaki valami rosszat tett, annak bűnhődnie kell.”