tóth gabi
Donald J. Trump amerikai elnök cégei a gazdaság legveszélyeztetettebb ágazataiban tevékenykednek.
Az új kínai koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében több amerikai tagállamban is elrendelték már az éttermek, kávézók, hotelek, sportlétesítmények, edzőtermek, stb. bezárását. Az előrejelzések szerint a szolgáltató és a vendéglátó szektorban a 2008-as gazdasági világválsághoz hasonló visszaeséssel kell számolni, ezért a Trump-adminisztráció a hétvégén bejelentette, hogy 1 trillió dollárt szán a legveszélyeztetőbb amerikai cégek megsegítésére.
A veszélyeztetett vállalatok között található Donld J. Trump családi cége (amit jelenleg két idősebbik fia igazgat), a Trump Organization is, ami Amerika szerte több golfklubbot és szállodát üzemeltet. A járvány miatt már be kellett zárni a Washingtonban és Las Vagesban működő Trump hoteleket, de valószínűleg a cég érdekeltségébe tartozó összes szálloda hasonló sorsra jut a közeljövőben, ami több 100 millió dollár bevételkiesést, és sok ezer munkahely megszűnését jelentheti.
A Trumppal állandón kritikus fősodratú médiának pedig nagyon tetszik, hogy a csőd elkerülése miatt, akár a Trump Organization is kaphat abból az 1 trillió dollárból, amit gazdaság megsegítésére szán a kabinet.
„Egyelőre nem tudom, hogy az állami támogatásból jutna-e az én cégeimnek is. Igen, vannak szállodáim. Mindenki tudott róla, hogy vannak szállodáim, amikor megválasztottak. Mindenki tudta, hogy sikeres ember vagyok, amikor megválasztottak. Fáj-e nekem a válság? Igen, ez fájdalmas a Hiltonnak, ez fájdalmas minden nagyszerű hotelláncnak szerte a világban. Ez mindenkinek fájdalmas. Nagyon kevés vállalkozás van, aminek most jól megy. (...) A lezárás szerintem jó dolgok. Ha azt akarjuk, hogy az emberek ne találkozzanak, akkor le kell zárnunk a klubbokat, hoteleket és mindent, ahol ezt meg tudják tenni. Nekem nagyon sok klubbom és hotelem van, de úgy gondolom, hogy a lezárásuk jó gyakorlat.”
- fogalmazott Trump egy provokatív újságírói kérdésre, amivel azt akartak kiszedni az elnökből, hogy az amerikai kormányzat pénzügyileg segít-e nehéz helyzetben lévő családi vállalkozásán – mert az ugye nagyon nem lenne etikus.