tóth gabi
A migrációs válság csúcspontjától, 2015-től számítva 5 évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a görög kormány érdemi lépéseket tegyen az illegális migráció megfékezéséért.
A görög kormány egy hatalmas, az Égei-tengeren felállított, úszó akadályrendszerrel gátolná meg, hogy az illegális migránsok Törökországból eljussanak a mediterrán ország szigeteire – írja a Reuters hírügynökség.
Sajtóhírek szerint a görög kormány egy nyilvános pályáztatás keretében, jövőhét szerdáig várja, hogy cégek benyújtsák ajánlataikat az akadályrendszer kiépítéséről. A pályázati anyagban úgy fogalmaznak: „Sürgősen meg kell akadályozni a migránsok növekvő beáramlását.” A nyertes cégnek a szerződés aláírásától számított három hónapon belül kellene leszállítania az első, 2700 méter hosszú akadályt, ami Leszbosz szigetét védené a migránsoktól.
„Az akadályrendszer fél méterrel emelkedne a vízfelszín fölé, egy áthatolhatatlan akadályt képezve az illegális migránsokat szállító csónakok előtt. A rendszer éjszaka ki lenne világítva, hogy ne okozzon balesetet. Meglátjuk, hogy működik-e a rendszer, ha igen, rendszeresítjük a használatát több sziget körül is.” – fogalmazott Nikos Panagiotopoulos görög védelmi miniszter a Skai nevű hírcsatornának adott interjújában.
Görögország nagy valószínűséggel attól tart, hogy tavasszal és nyáron megnő – jelenleg is igen jelentős – migrációs nyomás Törökország irányából. Január végén nagyjából 48 ezer migráns élt Lezboszon és más égei-tengeri szigeteken. Ez a szám még sohasem volt ilyen magas, tavaly 60 ezer illegális bevándorló érte el a görög partokat Törökország irányából.