tóth gabi
A lengyel alkotmánybíróság szerdai kijelentése szerint a piaci szereplõknek joga van ahhoz, hogy üzleteiket a lelkiismereti és vallási meggyõzõdésük szerint bonyolíthassák és ne kelljen emiatt vádemeléstõl tartaniuk.
A döntés részleteiről a V4NA így számolt be:
A mostani döntés egy lengyel nyomdász ügyének végkifejlete: a férfi 2015-ben elutasította egy szórólap nyomtatását a világnézetével való összeférhetetlenség miatt.
A nyomdász egy olyan alapítvány megrendelését utasította vissza, mert a kért nyomtatvány az LMBT-mozgalmat támogatta volna, ám ez nem fért össze lelkiismeretével és vallási meggyőződésével.
A pénzbüntetéssel járó döntés ellen azonban fellebbezett a lengyel igazságügyi miniszter, Zbigniew Ziobro, mert szerinte az ítélet a szabadság elleni támadás és arra kényszerítené az állampolgárokat, hogy olyan szolgáltatásokat is nyújtsanak, ami szembe megy a saját meggyőződésükkel. Az államnak pedig nem szabadna ilyen helyzetbe kényszerítenie a polgárait.
Ziobro úgy fogalmazott, „arra próbáltak rákényszeríteni egy nagyon erős keresztény identitású embert (...), hogy részt vegyen az ő lelkiismeretével határozottan ellenkező tartalmak népszerűsítésében.”
Alice Neffe jogi tanácsadó az új döntésről azt mondta, az alkotmánybíróság fenntartotta az üzlettulajdonosok vallási szabadságát, amit egyébként is minden fő emberi jogi szerződés véd.
– fogalmazott a tanácsadó.
Robert Clarke, az ADF International amerikai konzervatív szervezet európai igazgatója szerint az emberek Európa-szerte egy lehetetlen választással néznek szembe. Vagy szembe mennek a saját meggyőződésükkel és megsértik azt, vagy büntetéssel kell számítaniuk az államtól. Szerinte senkit nem szabadna ilyen döntés elé állítani azért, mert aszerint él, amiben hisz.
A téma rendkívül érzékeny az Egyesült Államokban is, ahol már több eset is a bíróságok elé került. A legutóbbi ügy során egy virágárus tagadta meg egy meleg pár megrendelését, vallási meggyőződésre hivatkozva. Washington állam Legfelsőbb Bírósága június elején hozott döntésében nem adott igazat a virágárus nőnek és megbüntette.
Korábban egy szintén ezt a témát feszegető ügynél az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága viszont a szolgáltató javára döntött. A Masterpiece Cakeshop tulajdonosa, Jack Phillips ugyanis vallási okokból nem vállalta az esküvői torta elkészítését egy meleg párnak.
Az ügyet évekig tárgyalták és bár első fokon a homoszexuális pár nyert, a cukrász fellebbezett. Az ügy végül az Legfelsőbb Bíróság elé került, ahol a cukrásznak adtak igazat, így a washingtoni ügynek valószínűleg még lesz országos szintű folytatása.