tóth gabi
Továbbra is Németország a fõ úti célja a közel-keleti és afrikai migránsoknak. Május végéig 15 százalékkal több menedékkérõ érkezett Európába, mint egy évvel korábban. A német hatóságok szerint a Balkán felõl folyamatosan nõ az országba érkezõ illegális bevándorlók száma.
A Német Szövetségi Migrációs Hivatal és a Szövetségi Rendőrség közzétett adatai azt mutatják, hogy naponta átlagosan 500-an érkeznek Németországba. Január óta a regisztrációba vett migránsok száma meghaladta az 56 ezret, és kétharmaduk a balkáni útvonalon ért el a német határhoz.
A legnagyobb arányban továbbra is Szíriából, Afganisztánból, Szomáliából és további afrikai országokból ékeznek.
15 százalékos növekedés
A tavasz végéig összesített statisztikák alapján arra lehet számítani, hogy év végéig 180 ezer új bevándorló nyújt be menedékkérelmet Németországban, ez nagyjából a tavalyi számoknak felelne meg, de a jó idő beköszöntével a migránsok száma feltehetően emelkedik majd. Május végéig például összesen 250 ezer migráns nyújtott be menedékkérelmet valamelyik európai uniós tagállamban. 15 százalékkal többen, mint 2018 azonos időszakában. A szakemberek azzal magyarázzák a növekedést, hogy egyre több Dél-Amerikából (Venezuelából, Kolumbiából) útnak indult migráns veszi az irányt Európa felé, ráadásul a balkáni útvonalon ismét erőteljesen próbálkoznak az embercsempész bandák. Új fejlemény, hogy a török-bolgár szárazföldi határon kelnek át a Kelet-Afrikából érkező migránsok.
Nem működik a kitoloncolási rendszer
A migrációs hivatal tapasztalataiból és dokumentációjából kiderül, hogy a Németországba érkező migránsok mintegy harmada számít valódi menekültnek, ők azok, akik jó eséllyel az országban maradhatnak. A többieket ki kellene toloncolni, de a rendszer egész egyszerűen nem működik. Becslések szerint jelenleg is 230 ezer olyan ember él Németországban, akiknek nincsen tartózkodási engedélye, de a hatóságok mégis tehetetlenek. Összehasonlításképpen érdemes talán megemlíteni, hogy Debrecen lakossága 200 ezer fő.
Azt természetesen lehetetlen megjósolni, hogy mit tartogat a nyár migráció szempontjából, de a jelek arra utalnak, hogy a 2015-ös migrációs válság utáni legnagyobb bevándorlási hullámmal kell szembe néznie Európának.