"Magyar Péter nem az akinek látszik"- a volt barátnő szavai beigazolódtak

POLITIK
Létrehozva: 2018.12.12.

Sokkoló jelentés: csernobili mutánsfarkasok áraszthatják el Európát

Egyelõre nem tisztázott, hogy a sugárfertõzött állatok milyen hatást gyakorolnak az egészséges kolóniákra!

Szerző Gaál József

Az 1986-os csernobili atomkatasztrófa után a szakemberek mindent megtettek annak érdekében, hogy a lehető legkevesebb sugárzó anyag kerüljön a természetbe. Sajnos a megfeszített óvintézkedések ellenére sem sikerült hermetikusan lezárni az atomerőművet és reaktor körzetét emberi életre alkalmatlannak nyilvánították és evakuálták. A közel 30 ezer négyzetkilométeres sugárszennyezett terület a mai napig lakatlan, így a természetnek volt lehetősége átvenni a hatalmat a helyszínen. Persze parázs tudományos vita folyik azzal kapcsolatban, hogy a lakatlan csernobili zónában mennyire egészséges az ökoszisztéma. Kutatók egy csoportja úgy gondolja, hogy a radioaktív sugárzás súlyosan károsította a növény és állatvilág genetikai állományát, más szaktekintélyek szerint viszont az emberi jelenlét hiánya kifejezetten jót tesz a helyi élővilágnak.

A tudósok régóta kutatják az ukrán fővárostól 100 kilométerre északra található sugárzó zóna ökoszisztémáját, többek között a területen élő hatalmas farkaspopulációt. Egy nemrég publikált kutatás tanúsága szerint a sugárfertőzött ragadozók az elmúlt évtizedekben nem igazán hagyták el a csernobili zónát, ám az utóbbi időben egyre messzebb merészkedtek a hírhedt atomerőműtől. A tudósok szerint ezeknek az állatoknak egészen biztosan roncsolódott a genetikai állománya és egyelőre beláthatatlan következményei lennének ha egy ilyen egyed csatlakozna az egészséges farkasokból álló falkához és szaporodni kezdene - írja a DailyStar.

Michael Byrne amerikai természettudós a zónában élő 14 darab farkasra szerelt nyomkövetőt, hogy tanulmányozni tudja az beteg állatok mozgását. A GPS koordináták alapján bizonyították, hogy a mutáns farkasok átkóboroltak Fehéroroszországba és Oroszországba is. Egy egyed pedig több mint 300 kilométerre kóborolt el az atomerőműtől, ami egyenes bizonyíték arra, hogy a mutánsfarkasok elhagyták élőhelyüket, így Európa szerte megjelenhetnek majd a közeljövőben.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek