kulcsár edina
20 ezer bevándorlót kénytelenek elszállásolni a hatóságok a Kelet-Égei-tengeren fekvõ görög szigetek befogadóközpontjaiban! Mindezt úgy, hogy a hivatalos adatok szerint 6338 férõhely van kialakítva. 2016-ban még csak 5800-an éltek a menekültközpontokban, azóta azonban egyre inkább kezd elfajulni a helyzet.
A legfrissebb sajtójelentések szerint a legkaotikusabb helyzet a Leszbosz-szigeten található Moria nevű táborban alakult ki, ahol a háromezer férőhelyre 8780 bevándorló jut. Christiana Kalogirou, Leszbosz sziget kormányzója azt nyilatkozta a tarthatatlan állapotokkal kapcsolatban, hogy 30 napot adnak a kormánynak, és ha ez idő alatt sem történik jelentős változás, akkor egyszerűen fogják, és bezárják a tábort. A helyszínen tevékenykedő emberi jogi szervezetek pedig arról számolnak be, hogy a szennyvíz a környező mezők felé áramlik, a bűz pedig szinte már elviselhetetlen. A migrációs ügyekért felelős görög miniszter közben „határesetnek” értékelte a kialakult helyzetet. Dimitris Vitsas elmondta:
Május elseje és augusztus vége között 3950 migránst szállítottak a görög hatóságok az ország belső részére, ám ugyanezen időtartam alatt 5450 új bevándorló érkezett Törökországból.
Robbanástól tart a polgármester
Leszbosz polgármestere korábban nyílt levélben fejezte ki aggodalmát a menekültügyi miniszternek. Akkor azt írta, hogy a helyi lakosok türelme elfogyott, és fennáll annak a veszélye, hogy társadalmi robbanás következzen be. Az Európai Bizottság segítséget ígért, de sokak szerint ez nem úgy fog történni, ahogy azt az emberek szeretnék.
A külső határok védelmének erősítése helyett a bizottság egy olyan jogalkotási javaslatot tesz közzé, amely segítené a tagországokat abban, hogy sokkal gyorsabban tudják kezelni a menedékkérelmek elbírálását. A javaslat csak azt követően léphet majd életbe, hogy az Európai Parlament és a tagállamok jóvá hagyták azt.