kulcsár edina
Már eleve sokkal kevesebben jelentkeztek rá, mint ahányan menedéket kértek. Nyelvvizsga-bizonyítvány nélkül pedig alig vagy egyáltalán nem tudnak majd munkát vállalni.
Már akkor sejteni lehetett, hogy baj lesz, amikor 2016 elején, a
német bevándorlási és menekültügyi hivatal megállapította, hogy a közel-keletről érkezett menekültek átlagos iskolai végzettsége a német hatodik osztályos tanulók színvonalának felel meg. Azon felül, hogy ebből és az azóta érkezett tömegből sehogy sem lehet majd kiválogatni a német gazdaság számára szükséges évi 300 ezer főnyi képzett munkaerőt, most kiderült, hogy már az első lépéssel, a német nyelv elsajátításával is komoly gondok vannak.
Minden második migráns megbukott a német teszten – írta meg a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Már az is sokatmondó, hogy az eddig befogadott, két milliónál is több menedékkérőnek mindössze 30–40 százaléka, jelesül 400 ezer fő vállalkozott arra tavaly, hogy elkezdje
a 600 tanórás nyelvi és 100 tanórás országismereti kurzusból álló tanfolyamot.
Közülük még kevesebben, az összes bevándorlónak alig 10–20 százaléka jutott el a nyelvvizsgáig és közülük a fele megbukott.
Pedig ez a szint sem volt túl magas, csak annyit garantált, hogy aki sikeres a teszten, az már a mindennapi életben is boldogulni tud. A rendszerben voltak ennél egyszerűbb tesztek is, de még azokon sem jutott át mindenki.
A szomorú statisztika a tanulás kultúrájának hiányáról tanúskodik. Nem beszélve arról, hogy akiknek nem sikerült a vizsgájuk, nem kaphattak a nyelvtudásukról olyan igazolást, amelynek birtokában munkát tudnának vállalni. Leszámítva a legalacsonyabb szintű
segédmunkát, amellyel soha nem fogják kitermelni az eltartásukhoz szükséges állami támogatásokat.