tóth gabi
A legolvasottabb berlini lap szerint május elseje már nem ünnep többé. 30 éve ugyanis a szélsõbaloldali tüntetõk ezt a napot használják arra, hogy az utcai megmozdulások során rendõrökre támadhassanak. Párizsban is autók égtek, egyesek még egy McDonald's-ot is kiraboltak. A francia fõvárosban több mint 300 embert vettek õrizetbe.
Május elsején senki nem dolgozik, csak a rendőrök. Május elsején mindenki pihenni szeretne, csak a szélső balosok nem…
Ez áll egy elismert berlini újságíró cikkében, aki megelégelte, hogy 30 éve nézi a német politika tétlenül, ahogy évről-évre, újra és újra szétverik a német nagyvárosokat szélsőbaloldali vandálok.
— Axel Weber (@webaxvita) 2018. május 2.
Május elseje a német rendőröknek egyet jelent azzal, hogy teljes készültségben kell lenniük. Idén sem volt ez másképp: Berlinben és Hamburgban petárdák, üvegek repültek a tömegben, kukákat gyújtogattak a randalírozok. Berlinben a közrendet 5300 rendőr biztosította, közülük legalább öten megsérültek a különböző bevetések során. A német sajtó azt állítja, hogy körülbelül 6000 demonstráló lehetett az egyenruhásokkal szemben, a hatóságok 12 embert vettek őrizetbe.
Hamburgban 2200 szélsőbaloldali vonult utcára, ők azzal a mottóval demonstrálta, hogy a „Kapitalizmus még mindig sz*r!” A német kikötővárosban a rendőrök többször megállították petárdázás miatt a vonuló tömeget, de arra is sor került, hogy nagyobb mennyiségben paprikasprét vetettek be.
A legnagyobb összecsapások mellett több másik német nagyvárosban is jelentettek zavargásokat, Chemnitzben például 500 neonáci tüntetővel gyűlt meg a hatóságok baja.
Párizs ismét lángokban állt
A francia fővárosban is a vandálok játszották a főszerepet május elsején. A tradicionálisnak számító felvonuláson a szervezők szerint legalább 55 ezren vettek részt, a rendőrség ezzel szemben azt állítja, hogy 20 ezernél nem lehettek többen. Ennek azonban nincs is különösebb jelentősége, a hangsúly ezúttal ugyanis nem a békés tüntetőkön volt, hanem az 1200 vandálon, akik eltakart arccal törtek szét mindent, ami csak az útjukba került.
Párizsban autók, buszmegállók és kukák is égtek, rengeteg üzlet kirakatát betörték, sőt még egy gyorséttermet is kifosztottak a demonstrálók.
Marseille-ben 4200 embert vitt utcára az egyik ellenzéki politikus, aki egyértelműen arra használta fel a munka ünnepét, hogy Emmanuel Macron ellen tüntessen. A francia elnök elleni megmozdulások egyre gyakoribbak, sokaknak ugyanis egyáltalán nem tetszenek azok a reformok, amelyeket Macron a munkavállalók torkán akar lenyomni.
A végleges részletekről és az okozott károkról a német és francia hatóságok egyaránt a hét második felére ígértek tájékoztatást.