tóth gabi
Megoszlanak a vélemények a szakértõk között, hogy pozitív vagy negatív hatásai lehetnek annak, ha az Ausztriában kifizetett segélyek egy részét külföldre utalják. A rendelkezésre álló adatok szerint 2016-ban legalább 600 millió forintot küldtek migránsok Afganisztánba és Szíriába.
Ausztriában hamarosan megalakulhat az új kormány, amelynek az egyik legnagyobb feladata az lesz, hogy rendezze a migrációs válságot. Nemcsak az integrációval kapcsolatos problémák várnak megoldásra, hanem például a migránsok számára fizetett segélyek rendezése is. Jelenleg ugyanis tartományonként változik Ausztriában, hogy hol mennyi pénzt kaphatnak a jövedelemmel nem rendelkező bevándorlók. Ez az összeg Bécsben a legmagasabb, nem véletlen, hogy a migránsok tömegszám jelentkeznek át más tartományokból a fővárosba.
Egy egyedülálló jelenleg Bécsben 260 ezer forintot, egy pár fejenként 193 ezer forintot, míg gyermekenként 70 ezer forintot kap Mindessicherung (alapbiztosítás) néven, ami lényegében a szociális segély szebb elnevezése. Míg 2010-ben 96 szír volt Bécsben jogosult erre a segélyre, addig 2016 első felében már 12600 szírnek utaltak alapbiztosítást. Mint a Kronen Zeitung osztrák napilap írja, a legtöbben 300 euró alatt utalnak a hazájukba, mert ez az összeghatár alatt a Western Union pénzküldő szolgáltató nem számol fel külön költséget a feladók számára.
Egyes szakértők azt mondják, hogy nincsen semmi baj azzal, ha az osztrák segélyeket külföldre utalják, ezt úgy is fel lehet fogni, mintha a közel-keleti térség fejlesztésére adnák a pénzt. Mások azonban úgy vélik, hogy nem normális az, ha az állam nyakán élők nem Ausztriában költik el a pénzt, és az otthon maradt családtagok segítése miatt Ausztriában nélkülözniük kell. Utóbbi szakértők azok, akik azt mondják, hogy ennek a folyamatnak beláthatatlan következményei lehetnek. Az elutalt összegek pótlása miatt például nőhet a bűnözés Ausztriában, míg a közel-keleti országokban nőhet a szakadék a szegények és gazdagok között.
Egyre többen vélik úgy, hogy ez az ügy is rávilágít arra, hogy a bevándorlók túl sok segélyt kapnak, így a következő kormánynak ésszerű reformokat kell bevezetnie. Sokan támogatnák azt az elképzelést, miszerint a segélyre szorulóknak nem pénzt, hanem természetbeli juttatásokat kellene kapniuk.