kulcsár edina
Az Afrikából menekülni vágyó migránsok sokszor annyira kétségbeesettek, hogy a szerveiket is hajlandóak eladni a szervkereskedõknek. Legtöbbjük ebbõl fizetné ki az embercsempészeket, akik Európába vinnék õket. A mûtéti beavatkozások azonban gyakran életveszélyesek.
Kairóban burjánzik a szervkereskedelem. A Közép-Afrikából észak felé tartó migránsoknak sok esetben nincsen arra pénzük, hogy ki tudják fizetni az embercsempészeket, akik csónakokat biztosítanának ahhoz, hogy Európába juthassanak. Legtöbbször kénytelenek akár a szerveiket is eladni azért, hogy pár ezer euróhoz jussanak. A műtőasztalokra azonban sokan akaratuk ellenére jutnak el. Az egyiptomi fővárosban sok olyan esetről számoltak már be, amikor egy furgon lefékezett, egy férfit bedobtak a raktérbe, és elhajtottak vele.
Az elrabolt ember holtteste több nap múlva egy elhagyatott utca sarkán bukkant fel, a fontosabb szervei nélkül.
Akik valamilyen csoda folytán meg tudtak szökni az embercsempészek elől, arról számolnak be, hogy ezeknek a bűnözőknek az emberek élete semmit sem jelent. Tárgyként kezelik őket, majd, miután kibelezték az áldozatukat, szemétként dobják az utcára az értéktelen testeket. A szerencsés túlélők szerint a legnagyobb baj az, hogy a kormány nem tesz semmit a jelenség megállításáért. Aki elő mer állni a saját történetével, azt nagy eséllyel hazugnak titulálják. Az Egészségügyi Világszervezet azonban pontosan tudja, hogy mi folyik az észak-afrikai országban.
Egy pár évvel ezelőtti jelentésében a WHO az illegális szervkereskedelem egyik gócpontjaként említette Egyiptomot. A bűnözői hálózatban állítólag nyomozók, orvosok és kórházak is benne vannak.