tóth gabi
Az október 1-jén alkotmánysértõ módon megtartott függetlenségi referendumon a katalánok elsöprõ többsége a függetlenség mellett tette le a voksát - a végsõ szót azonban a katalán kormány mondta ki.
A katalán parlament kedden alaposan megtárgyalta a függetlenség egyoldalú kikiáltásának előnyeit és hátrányait, majd ennek alapján úgy döntöttek, hogy:
Katalónia függetlenedik Spanyolországtól.
"A referendum eredményének köszönhetően Katalónia elnyerte a jogot, hogy egy független állam legyen" - mondta az elnök.
Puigdemont azt is elmondta, hogy békés módon szeretnék rendezni a konfliktust, de hűek szeretnének maradni Katalónia történelméhez és fiaihoz.
Azt azonban, hogy Katalónia mikor és milyen módon válik függetlenné, a későbbiekben határozzák meg attól függően, hogy Madrid hogyan reagál, hajlandó-e tárgyalni ennek részleteiről. Az elnök hangsúlyozta, hogy egyelőre nem fogják egyoldalúan kikiáltani a függetlenségüket.
A spanyol kormány a várakozások szerint érvénybe lépteti az alkotmány 155. cikkelyét, tehát felfüggeszti Katalónia önrendelkezését. Erre még nem volt példa a spanyol történelemben.
Katalónia Spanyolország egy autonóm tartománya, mely saját nyelvvel, kultúrával és közigazgatással rendelkezik, de a legfelső hatalmat a mindenkori madridi kormány gyakorolja felette. Gazdasági szempontból Spanyolország egyik motorja, de a katalánok úgy érzik, Madrid kihasználja őket, a függetlenségi vágy pedig több évtizede jelen van a tartomány életében.
Bár az alkotmány tiltja a függetlenségi népszavazás kiírását, ha a kormány nem engedélyezi azt, október 1-jén Katalónia mégis voksolt. Mariano Rajoy rendőri erőszakot alkalmazva próbálta megakadályozni a szavazást, de azt a legtöbb helyen mégis meg tudták tartani, és 92 százalékos többséggel győztek az igenek.